مقالات آموزشی

صفر تا صد تجارت با ترکیه

صفر تا صد تجارت با ترکیه
تجارت با ترکیه

صفر تا صد تجارت با ترکیه

‌با توجه به روابط کشور ترکیه با ایران، بسیاری از تجار و بازرگانان به فکر تجارت با ترکیه می‌افتند. در این مقاله قصد داریم تا از صفر تا صد تجارت با ترکیه را برای شما توضیح دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

چرا ترکیه می‌تواند برای تجارت گزینه مناسبی باشد؟

کشور ترکیه از نظر استراتژیک یک تقاطع بسیار مهم بین آسیای غربی و همچنین قسمت جنوب شرقی اروپا است. این کشور بین قاره ای با 8 کشور مرز مشترک دارد و به همین دلیل موقعیت بسیار ویژه‌ای را از نظر اقتصادی برخوردار است.

این کشور با جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، آذربایجان، بلغارستان، بونان، گرجستان، عراق و سوریه مرز مشترک دارد.

ترکیه با توجه به چنین موقعیتی یکی از مناطق مهم برای تجارت با اروپا محسوب می‌شود. در سال 2020 با توجه به مستندات مشخص شد که این کشور چیزی در حدود 169.5 میلیارد دلار کالا را به سر تا سر جهان ارسال کرده است.

اگر بخواهیم در یک بازه 10 ساله به اقتصاد ترکیه نگاهی بیاندازیم. متوجه خواهیم شد که این کشور حدود 20 درصد صادرات خود را به جهان افزایش داده است. می‌توان گفت 55.7 درصد از صادرات ترکیه عموما به کشور های اروپایی و کشور های عضو اتحایه اروپا اختصاص داشته است.

پس از آن 26 درصد از صادرات این کشور به کشور های آسیایی و خاورمیانه بوده است. درصد کمتری از صادرات این کشور به آفریقا، آمریکا، استرالیا و نیوزلند اختصاص داشته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کشور ترکیه دارای یک اقتصاد در حال ظهور است.

عموما اگر بخواهیم این کشور را به صورت تجاری تعریف کنیم، ترکیه کشوری است که به تازگی صنعتی شده و جای پیشرفت بسیاری را دارد. این کشور با جمعیتی بالغ بر 83.4 میلیون نفر تا سال 2021، بیستمین عنوان از نظر تولید ناخالص را در سطح جهان به خود اختصاص داده است.

این کشور جزء تولید کنندگان پیشرو محصولات کشاورزی، منسوجات، وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات حمل و نقل، مصالح ساختمانی، لوازم الکترونیک و لوازم خانگی است و صادرکننده مهم چنین کالا هایی محسوب می شود. در طول 20 سال گذشته با توجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی که در این کشور اتفاق افتاد است، ترکیه توانسته بود از سال 2000 میزان اشتغال و درآمد را افزایش دهد. البته با توجه به عوامل خارجی و داخلی اکنون کمی پیشرفت اقتصادی در ترکیه کندتر از قبل شده است.

روابط تجاری و اقتصادی ترکیه با ایران

ایران و ترکیه در گذشته و حال روابط سیاسی و اقتصادی نزدیکی را با یکدیگر تجربه کرده اند. به طور مثال هر دو کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی Eco هستند وبا توجه به مرز‌های زمینی مشترک در سال های اخیر توانسته‌اند تجارت خود را تا حد زیادی افزایش دهند.

در سال های اخیر ایرانی ها بیش‌تر برای گردش گری و خرید مسکن به این کشور روی آورده‌اند. همچنین عمده محصولات و موادی که از ایران به کشور ترکیه صادر می‌شود شامل مواد خام نفتی، گاز طبیعی، پلاستیک در اشکال اولیه، فلزاتی به غیر از آهن و مواد شیمیایی آلی است.

همچنین کالا‌هایی که عمدتا از ترکیه به ایران وارد شده است شامل محصولات تامینی و لوازم یدکی خودرو، تخت فیبر، کاغذ و مقوا، تنباکو، سنگ معدن روی، منسوجات، حوله های بهداشتی و پوشاک است.

امروزه ارزش تجارت با ترکیه چیزی در حدود 4 میلیارد دلار است که با توجه به تحریم های آمریکا بر علیه چنین رقمی بسیار معقول می‌باشد. چرا که  از سال 2019 تاکنون ایران نتوانسته مواد خام نفتی را به کشور ترکیه صادر کند. اما ترکیه جزء کشور‌هایی است که به عضویت  سازمان تجارت جهانی یا WTO  درآمده و با بسیاری از کشور‌ها پیمان همکاری تجاری امضا کرده است.

البته بر طبق وب سایت وزارت تجارت و اقتصاد در ترکیه تفاهماتی برای تجارت آسان با ایران و چند کشور دیگر در دست بررسی می باشد.

اگر به فکر واردات از ترکیه هستید، مقاله صفر تا صد واردات از ترکیه به ایران را حتما مطالعه فرمایید.

صفر تا صد تجارت با ترکیه
تجارت با ترکیه با اپوایزر

برای تجارت با ترکیه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

ما صفر تا صد تجارت با ترکیه را در مقالات و وبینارهای متعد شرح داده‌ایم، برای تجارت با ترکیه شما نیاز به آموزش دارید. چرا که کشور ترکیه مانند دیگر کشورها دارای قوانینی است، که اگر شما با چنین قوانینی آشنایی نداشته باشید به سرعت در این کشور با شکست روبرو خواهید شد.

به طور مثال شما باید با تمامی قوانین ترکیه آشنایی پیدا کنید و بدانید که چه کالا ها و خدماتی معاف از مالیات و چه خدمات و کالا هایی مالیات های سنگینی را به شما تحمیل می‌کنند. در این صورت با دانستن چنین قوانینی شما راحت‌تر و با اطمینان خاطر بیش‌تری می‌توانید به تجارت با ترکیه بپردازید.

پس از یادگیری قوانین شما باید با گذرگاه های مرزی، مناطق آزاد در ترکیه و همچنین نیاز‌های کشور ترکیه آشنایی پیدا کنید. به طور مثال اگر شما قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید. می‌توانید در حوزه انرژی در این کشور سرمایه گذاری کنید.

چرا که دولت ترکیه در سال‌های اخیر سیاست گذاری‌هایی را انجام داده که به واسطه آن این کشور به واردات نفت و گاز وابستگی کمتری داشته باشد. پس از یادگیری قوانین و اصول تجارت با ترکیه حال شما باید با شیوه مذاکره و نحوه اخذ مجوز برای تاسیس شرکت را بررسی کنید.

به علاوه با توجه به مشکلات و قوانین پیچیده در ترکیه به تجار و بازرگانان پیشنهاد می‌شود که حتما با یک فرد مقیم ترکیه شریک شوند تا تجارت با این کشور راحت‌تر باشد.

برای داشتن بهترین تجارت با ترکیه مقاله آموزش تجارت با ترکیه اپوایزر را از دست ندهید.

صادرات به ترکیه چگونه است؟

برای صادرات به ترکیه پیشنهاد می‌شود تا حتما از کالا‌های مورد نیاز در این کشور اطلاعات کسب کنید و بر طبق آن اطلاعات اقدام به صادرات انجام دهید. چرا که اگر شما به صورت نا‌آگاه اقدام به صادرات کالا به ترکیه کنید، ممکن است به آن کالا مالیات‌های سنگینی تعلق بگیرد و یا آن کالا در بازار ترکیه به هیچ عنوان مشتری نداشته باشد.

به طور مثال در کشور ترکیه هزینه های گمرک محصولات شامل مالیات بر ارزش افزوده یا اصطلاحا VAT به علاوه هزینه بیمه حمل و نقل (CIF) و همچنین عوارض و … می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده برای اکثر محصولات کشاورزی بین 1 الی 8 درصد متغییر است و بر اساس آن محصول وزارت بازرگانی ترکیه از شما این مبلغ را دریافت می‌کند. همچنین مالیات بر ارزش افزوده برای محولات فرآوری شده می‌تواند تا 18 درصد نیز افزایش پیدا کند.

البته در این بین برخی از کالا های سرمایه‌ای، مواد اولیه، وارداتی که توسط شرکت های دولتی اتفاق می‌افتد و به طور کل محصولات ویژه که دارای گواهی تشویقی هستند با معافیت‌های مالیاتی وارد ترکیه می‌شود. علاوه  بر مواردی که صحبت کردیم شما باید متوجه باشید که کالا‌هایی که قصد صادرات آن‌ها را دارید در چه زمانی و از چه مسیری به ترکیه صادر می‌شوند.

چرا که اگر محصول انتخابی شما با استفاده از یک مسیر نامناسب ارسال شود، آن محصول خاصیت خود را از دست بدهد و یا خراب شود. به طور مثال برای انتخاب محصولات غذایی باید بدانید در مناطق تجاری با ترکیه آیا یخچال های صنعتی برای نگه‌داری محصولات شما وجود دارد یا خیر.

به علاوه شما بایدبرای  صادرات به ترکیه مشخص کنید، که آیا خود به تنهایی قصد صادرات کالا را دارید یا می خواهید از طریق شرکت‌های مختلف چنین کاری را انجام دهید. اگر خود به تنهایی قصد این کار را دارید. پیشنهاد می کنیم که حتما کارت بازرگانی ترکیه را بگیرید. با استفاده از این کارت شما عضو اتاق بازرگانی ایران و ترکیه می‌شوید و می‌توانید نسبت به رقیب‌های خود برای صادرات کالا‌ها و محصولات الویت داشته باشید.

برای تجارت با ترکیه لازم است از قوانین تجارت با این کشور اطلاع داشته باشید، پس برای اطلاع از قوانین در اینجا کلیک کنید.

واردات از ترکیه چگونه است؟

همانطور که گفتیم، ترکیه یکی از تولید کنندگان بزرگ در زمینه کالا‌های نساجی، بهداشتی، برقی و همچنین محصولات خوراکی و صنعتی است.

به همین جهت عموما کالا‌های این کشور متقاضی های فراوانی در جهان دارد. ایران نیز با توجه به نزدیکی مرزی با این کشور و همچنین روابط سیاسی و اقتصادی مناسب، جزء کشور‌های مستعد برای واردات کالا از ترکیه است.

همچنین مردم در ایران علاقه بسیاری به محصولات ساخت ترکیه دارند و این تقاضا باعث می‌شود تا بازرگانان و تجار بتوانند سود قابل قبولی را از واردات کالا از این کشور دریافت کنند. برای واردات از ترکیه اولین کاری که شما باید انجام دهید. به دست آوردن  لیست کالا‌های مصرفی و مورد تقاضا در ایران است.

پس از ایجاد لیست محصولات مورد تقاضا در ایران، حال شما باید آن کالای خاص را انتخاب و امور گمرکی مربوط به واردات آن کالا را انجام دهید. در واقع شما باید به سایت گمرک مراجعه کرده و برای واردات کالا اظهارنامه‌هایی را پر کنید.

بهترین تجارت با ترکیه را داشته باشید

البته باید یادآور شویم که شرکت‌های بسیاری در صفر تا صد واردات به ترکیه به شما کمک می‌کنند. همچنین دوره‌ها و وبینار‌های آموزشی نیز امروزه می‌توانند کمک بسیاری به شما برای واردات و صادرات و به طور کل تجارت با ترکیه کند. پس از اظهارنامه های گمرکی حال شما باید مرز مناسبی را برای واردات کالا‌های خود انتخاب کنید. به طور کل کالا‌های وارداتی از ترکیه به ایران از مرز های بازرگان و منطقه آزاد ماکو وارد کشور می‌شوند. البته اکثر محصولات از مرز بازرگان به ایران وارد می شود.

برای اطلاع از نکات ظریف بازرگانی و تجارت با ترکیه توصیه می‌کنیم در وبینار صفر تا صد تجارت با ترکیه ثبت نام کنید تا اساتید مجرب اپوایزر به طور کامل با توجه به تجاربی که دارند اطلاعات خود را در اختیار شما عزیزان بگزارند.

با ما همراه باشید و رویدادهای مارا دنبال کنید.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 9 =