مقالات آموزشی

آشنایی با صفر تا صد تجارت با قطر

صفر تا صد تجارت با قطر | صادرات و واردات با قطر
تجارت با قطر بلاگ

آشنایی با صفر تا صد تجارت با قطر

چگونه به قطر صادرات کنیم؟  با توجه به روابط سیاسی ایران و قطر شاید بسیاری از تاجران به فکر صادرات به قطر بیافتند. در این مقاله قصد داریم تا  از چگونگی صادرات به قطر و فواید صادرات به قطر بیش تر به شما بگوییم، اگر شما قصد صادرات به قطر را دارید به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید و با صفر تا صد تجارت با قطر آشنا شوید.

قطر چه کشوری است و از نظر اقتصادی در چه جایگاهی قرار دارد؟

قبل از اینکه از چگونگی صادرات به قطر به شما بگوییم، بهتر است تا کمی با کشور قطر و همچنین ابعاد اقتصادی این کشور آشنا شوید. قطر یک کشور نسبتا کوچک با جمعیتی حدود 2.5 میلیون نفر در خلیج فارس است.

شاید در ابتدا تصور کنید که این کشور با توجه به ابعاد کوچکی که دارد اقتصاد کوچکی نیز دارا می باشد. اما باید به شما بگوییم که به هیچ عنوان چنین موضوعی درست نیست.

چرا که قطر یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان محسوب می شود و دارای شاخص GDP یا تولید ناخالص داخلی بالا است که همین موضوع سبب شده فرصت های سرمابه گذاری در این کشور افزایش پیدا کند.

به طور مثال در سال 2019 GDP کشور قطر 191 میلیارد دلار تخمین زده شده که یک عدد بسیار قابل قبول برای یک کشور محسوب می شود. اما احتمالا از خودتان می پرسید قطر چگونه توانسته به یک کشور ثروتمند در خلیج فارس تبدیل شود؟

باید به شما بگوییم که کشور قطر دارای ذخایر قابل توجه نفت و گاز است و در سال های اخیر توانسته با استفاده از درآمد حاصل از نفت اقتصاد خود را بهبود ببخشد.

در واقع رونق اقتصادی در قطر در سال 1939 در زمانی که به تازگی نفت در این کشور یافت شد اتفاق افتاد. در قبل از جنگ جهانی دوم جمعیت قطر اکثرا به ماهیگیری، مروارید سازی و همچنین تجارت های کوچک مشغول بوده اند اما از سال 1970 این کشور توانست به یک کشور قدرتمند و ثروتمند تبدیل شود.

باید به شما بگوییم که کشور های مختلفی از جهان تاکنون توانسته اند در قطر سرمایه گذاری کنند و جایگاه قابل قبولی در اقتصاد این کشور داشته باشند. به طور مثال بسیاری از شرکت های بریتانیایی در سال ها اخیر در کارخانه GTL که کارخانه گاز- مایع در شهر Ras Laffan قطر است سرمایه گذاری کرده اند.

همچنین در سال های اخیر کشور قطر با استفاده از درآمد های نفتی توانسته اقداماتی برای بهبود زیر ساخت های این کشور انجام داده و با چنین اقداماتی میزبانی جام جهانی 2022 را به خود اختصاص دهد.

همچنین چشم انداز ملی قطر تا سال 2030 رشد اقتصادی، اجتماعی، انسانی و زیست محیطی است که همین موضوع به احتمال زیاد سبب بالاتر رفتن جایگاه این کشور در خاورمیانه و کشور های حوزه خلیج فارس می شود.

اقتصاد قطر چه فرصت هایی را برای صادرات فراهم کرده است؟

یکی از فرصت هایی که کشور قطر به تاجران خارجی داده است، صادرات مواد غذایی و کشاورزی به این کشور است.

همانطور که در متن بالا نیز اشاره کردیم جمعیت قطر در قبل از جنگ جهانی دوم به ماهیگیری مشغول بوده اند و به همین منظور دولت این کشور وام های بدون بهره ای را برای مدرن سازی صنعت ماهیگیری و کشاورزی اختصاص داده است. با این حال تولید مواد غذایی در این کشور تنها بخش کوچکی از تولید ناخالص داخلی یا همان شاخص GDP را به خود اختصاص داده است.

دلیل این موضوع می تواند کمبود زمین حاصل خیز و محدودیت های آبی این کشور باشد. به همین منظور کشاورزان در این کشور محدودیت های فراوانی برای کشت و تولید محصولات دارند و بسیاری از محصولات غذایی که در این کشور مصرف می شود باید از طریق واردات تامین شود.

البته ناگفته نماند که این کشور در سال های اخیر با استفاده از تصفیه پساب ها و فاضلاب ها و همچنین نمک زدایی آب دریا توانسته محصولاتی مانند خرما، خربزه و سبزیجاتی  مانند کدو و بادمجان را تولید کند و حتی به کشور های دیگر در حوزه خلیج فارس صادرات انجام دهد.

همچنین به غیر از مواد غذایی و خوراکی قطر بزرگ ترین وارد کننده هواپیما، هلکوپتر، فضاپیما، توربین گاز، اتوموبیل، جواهرات، لوله های آهنی بزرگ است.

همچنین عمدتا کشور هایی نظیر ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان بیش ترین سهم اقتصادی را در صادرات با قطر دارند. اما احتمالا از خودتان می پرسید که کشوری مانند ایران سهمی در صادرات به کشور قطر ندارد؟

در جواب می توانیم بگوییم که سهم ایران در حوزه صادرات به قطر در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است اما همانند کشور هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم هنوز ایران نتوانسته به حجم صادراتی بالا دست پیدا کند. در ادامه بیش تر به چگونگیه صادرات از ایران به قطر و پتانسیل بالای ایران برای صادرات به قطر اشاره می کنیم.

کشور ایران چه فرصت های تجاری برای صادرات با قطر دارد؟

یکی از فعالیت هایی که در سال های اخیر توانسته به اقتصاد ایران کمک بسیاری کند تجارت و همچنین صادرات به کشور های همسایه است. البته با توجه به تحریم های ایالات متحده و همچنین مشکلات سیاسی که ایران با کشور های حوزه خلیج فارس دارد میزان صادرات ایران به این کشور ها بسیار ناچیز و حتی در مواردی نزدیک به صفر است.

اما در میان کشور های حوزه خلیج فارس قطر تنها کشوری است که بدون هیچ مشکلی با ایران رابطه اقتصادی مطلوبی دارد. همانطور که می دانید کشور قطر با جمهوری اسلامی ایران یک رابطه سیاسی بسیار خوب  هم دارد. همین موضوع باعث شده که بسیاری از تاجرین ایرانی به فکر صادرات با قطر بیافتند. البته موقعیت جغرافیایی قطر هم شرایط مطللوبی برای صادرات با قطر برای ایران ایجاد کرده است.

باید شما بگوییم که قطر توسط کشور های عربی حوزه خلیج فارس احاطه شده و به غیر از کشور های عربی تنها کشور همسایه با قطر ایران است. به همین منظور اگر کشور قطر دچار مشکلات سیاسی با کشور های عربی هماسیه خود شود نمی تواند برای کالا ها و خدمات مورد نیاز با دیگر کشور های جهان ارتباط داشته باشد و تنها راه ارتباطی این کشور با جهان ایران است. نمونه این اتفاق در سال 2017 برای قطر افتاد و تمامی کشور عربی روابط اقتصادی و تجاری خود را با قطر لغو کردند.

در این حالت قطر برای واردات کالا ها و خدمات به ایران نیاز پیدا کرد. در واقع عربستان در سال 2017 قطر را به صورت زمینی، دریایی و هوایی محاصره کرد و تنها قطر قادر به تجارت با ایران بود. داده هایی که وب سایت IRICA منتشر کرده نشان می دهد. در 4 ماه اول پس از محاصره قطر میزان تجارت ایران با قطر نزدیک به 5 برابر افزایش پیدا کرده و به عددی نزدیک به 50 میلیون دلار رسیده است.

از آن زمان حتی پس از عادی شدن روابط کشور های عربی با قطر باز هم تجارت ایران با این کشور افزایش پیدا کرده است. از مهم ترین کالا های صادراتی ایران می توانیم به قیر و محصولات کشاورزی مانند گوجه فرنگی، خیار و هندوانه اشاره کنیم.

صفر تا صد صادرات و تجارت با قطر

قبل از اینکه به تجارت با کشورهای همسایه نظیر قطر فکر کنید، بهتر است که با شرایط کشور قطر و همچنین میزان محبوبیت محصولات صادراتی خود در آن کشور اطلاعات کسب کنید. برخی از شرکت ها و موسسات امروزه برای اینکه کار تجار را برای صادرات به کشور قطر آسان تر کنند اقدام به دوره های تخصصی و ارائه راهنمای جامع تجارت با قطر کرده اند.

حتی امروزه وبینار هایی نیز برای آموزش چنین  نکاتی به وجود آمده است. شما می توانید با مشاوره گرفتن از این شرکت ها از نحوه صادرات و همچنین میزان موفقیت صادرات محصولات تخصصی کسب و کارتان اطلاع کافی به دست بیاورید. اما اگر بخواهیم از شرایط و شیوه صادرات به قطر بیش تر به شما بگوییم.

کشور قطر بسیار در صادرات و واردات قانون مند است. همچنین قانون گمرک در تمامی بنادر و فرودگاه این کشور اجرایی می شود. به عبارت دیگر فرقی نمی کند که کالا های شما از فرودگاه بین المللی حمدیا گمرک زمینی سالوا، بندر مسعید، بندر دوحه و یا شهر تجاری راس الفان وارد این کشور در هر صورت مقرراتی گمرکی برای تمامی بنادر به یک صورت است. مسافران، تجار و بازرگانان باید از قوانین و مقررات GAC یا اداره کل گمرک قطر تبعیت کنند و فرم اظهارنامه گمرکی را در GAC ثبت کنند.

اگرمغایرتی در میان کالا ها و اظهارنامه گمرکی بازگانان باشد، بازرگانان مشمول جریمه نقدی، عوارض و همچنین مالیات تعلق ی گیرد و همچنین ممکن است چنین عملی باعث نگه داری کالا هاو بازگردندان آن ها به کشور مبدا شود. به همین منظور توصیه می کنیم تمامی اطلاعات و فرم ها را به صورت کاملا دقیق پر کنید. پیشنهاد می کنیم بازگانان و یا کارگزران آن ها حتما برای چنین کاری با زبان هایی نظیر عربی و انگلیسی آشنایی داشته باشند تا ترخیص کالا به راحت ترین شکل انجام شود.

qatar 2

سامانه ترخیص گمرک قطر چه نام دارد؟

کشور قطر برای اینکه تجار و بازرگانان بتوانند به راحتی از روند ترخیص کالا های خود مطلع شوند، اقدام به ساخت سامانه ای با نام Al-Nadeeb کرده است.

الندیب یک پورتال آنلاین است که شما به راحتی می توانید تمامی فرآیند کالاهای صادراتی خود  را در آن مشاهده کنید. همچنین اگر شما نمی دانید که عوارض کالا هایی که قصد صادرات آن ها را دارید چه میزان است می توانید با استفاده از ابزاری که در این وب سایت قرار گرفته تمامی عوارض کالا های خود را محاسبه  کنید حتی بازرگانانی که در گذشته صادرات انجام داده اند می توانند از طریق این وب سایت به سوابق گمرکی، پرداخت عوارض و تکمیل تراکنیش های گمرکی بپردازند.

عوارض گمرکی در قطر چگونه محاسبه می‌شود؟

در قطر تمامی کالا های وارد شده مشمول حق گمرک می شوند.

همچنین معمولا عوارض کالا در این کشور بر اساس 5 درصد از ارزش کالا یا بر اساس هر واحد تعیین می شود. اما به طور کل عوارض گمرکی برای بار عمومی 5 درصد، برای فولاد 20 درصد، اوره و آمونیاک 30 درصد و برای کالاهایی نظیر سیگار، تنباکو و مشتقات آن ها تا 100 درصد یا بر اساس هر 10000 نخ سیگار QR1000 محاسبه می شود.

اما برخی از کالا ها مانند کالا های لوازم شخصی و همچنین لوازم منزل، واردات موسسات خیریه و همچنین مبادلات با کشور هایی که دارای معاقیت دیپلماتیک و نظامی هستند نیاز به مالیات ندارد. همچنین کالا های ترخیص شده در مناطق آزاد نیازبه پرداخت عوارض گمرک ندارد.

ایران با توجه به پیمان همکاری که با کشور قطر ایجاد کرده می تواند تمامی مبادلات خود را در یکی از منطق آزاد و بدون پرداخت عوارض و مالیات اضافی انجام دهد.

به طور کل آیا قطر می‌تواند گزینه مناسبی برای صادرات باشد؟

کشور قطر در سال های اخیر توانسته بر چالش های مختلفی پیروز شود و اقتصاد خود را تبدیل به یک اقتصاد قوی در خاورمیانه کند. به طور مثال در سال 2014 کشور قطر با بحران کاهش قیمت انرژی دست و پنجه نرم کرد. همچنین در سال 2017 کشور های عربی قطر را تحریم کردند و هیچ مبادلاتی با قطر انجام نمی شد. کشور قطر توانست از تمامی این چالش ها سربلند بیرون بیاید.

به علاوه کشور قطر در زمینه مقابله با کووید 19  یا همان ویروس کرونا تا بسیار موفق بوده و همین 3 عامل نشان دهنده اقتصاد انعطاف پذیر قطر است. به علاوه در سال های اخیر کشور های اروپایی و همچنین ایالات متحده میزان تجارت خود را با قطر روز به روز افزایش داده اند و این کشور را به یک کشور قوی از نظر اقتصادی تبدیل کرده اند.

البته وبینارهای آموزش تجارت با قطر نیز وجود دارد که در آن مدرس به طور کامل بازار های تجاری و بازار صادراتی کشور قطر را تحلیل و بررسی که می تواند بسیار مفید و کاربردی برای تجارت باشد. با وبینارهای آموزشی آموزش تجارت با امارات و قطر با اپوایزر همراه باشید.

با ما همراه باشید و رویدادهای مارا دنبال کنید.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

09109099064

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 3 =