مقالات آموزشی

اهمیت تجارت ایران با همسایگان

اهمیت تجارت ایران با همسایگان
تجارت تجارت با ترکیه صادرات و واردات

اهمیت تجارت ایران با همسایگان

توسعه تجارت ایران با همسایگان و کشورهای منطقه همیشه اولویت سیاست خارجی دولت‌ها بوده‌ است.

تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه در اوایل سال  بیشتر از ۴۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲۲ میلیارد دلار شده است. در این مقاله صادرات به برخی از همسایگان را باهم بررسی می‌کنیم.

آمار صادرات و تجارت ایران با همسایگان 

در آماری که نشان می‌دهد عراق با  3 میلیارد و 840 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 308 میلیون، امارات با 2 میلیارد و 243 میلیون، افغانستان با 999 میلیون، پاکستان با 544 میلیون دلار  ۵ مقصد اصلی و اول کالاهای ایرانی بودن

عمان با 227 میلیون روسی با 270 میلیون جمهوری آذربایجان با 212 میلیون ارمنستان با 156 میلیون ترکمنستان با 145 میلیون قزاقستان با 80 میلیون قطر با 75 میلیون کویت با 65 میلیون بحرین با 3 میلیارد و 1 میلیون دلار و عربستان با 39 هزار دلار در رتبه‌های بعدی در صادرات ایران هستند.

آمار واردات ایران با همسایگان

در زمینه واردات کالا امارات با 7 میلیارد و 305 میلیون، ترکیه با 2 میلیارد و 435 میلیون، روسیه با 639 میلیون، عراق با 499 میلیون عمان، با 270 میلیون  ۵ کشور طرف تجارت با ایران برای تامین کالاهای داخلی و کالاهای اساسی هستند.

پاکستان، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، کویت، افغانستان، بحرین و امارات در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

منفعت تجارت ایران با همسایگان

تجارت با همسایگان ایران باعث رشد روابط اقتصادی و سیاسی کشور ایران با همسایگان می‌شود.

 • زمانی ‌که ایران با کشورهای نزدیک و هم‌مرز خود کالایی را مبادله می‌کنند و یا به فروش می‌رساند، امور پرداخت مالی، بسیار راحت‌تر از کشورهایی است که مرزهای دورتر از ایران دارند و دیگر مشکلات انتقال پول را ندارد.
 • بیشتر محصولاتی که ایران به کشورهای همسایه صادر می‌کند محصولات کشاورزی هستند. محصولات کشاورزی با کامیون‌های یخچال‌دار جابه‌جا می‌شوند تا کیفیت آن‌ها پایین نیاید و فروش این محصولات به کشورهای همسایه باعث می‌شود که مدت‌زمان انتقال اون‌ها به حداقل ترین زمان برسد و همچنین هزینه کمتری هم برای تجار خواهد داشت.
 • به دلیل تشابه فرهنگ ایرانی‌ها با همسایگان خود کالاهای ایرانی بیشترین فروش را برای آن‌ها دارد و بهتر مردم آن را می‌پذیرند و نیاز کمتری در تبلیغات دارد و این باعث صرفه‌جویی در هزینه ها می‌شود.
 • توسعه صادرات و واردات با همسایه‌ها مسیر دسترسی به کشورهای اروپایی و کشورهای دورتر را برای ایران فراهم می‌کند.
 تجارت ایران با همسایگان
تجارت ایران با همسایگان

تجارت با عراق

عراق یک کشور فوق‌العاده مناسب برای تجارت است که بازده بالایی دارد اما پرخطر هم هست.

وضعیت سیاسی عراق همچنان شکننده و حساس است، اما با وجود این‌ها فرصت‌های تجاری فوق‌العاده‌ای در عراق وجود دارد.

چون کشور عراق در حال بازسازی و تقویت زیرساخت‌ها و نهادهای اصلی خودش است تمامی صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به عراق باید اسناد تجاری رسمی داشته باشند. همچنین در گمرک اجازه بازرسی تطبیق کالا و نمونه‌گیری هم انجام می‌شود و بعد مجوز به تجار داده می‌شود در صورت بی‌کیفیت بودن محصولات اجازه ورود کالا به این کشور داده نمی‌شود.

 مراحل صادرات به عراق

 • تمامی محصولات و کالاهایی که به عراق وارد می‌شوند باید برچسب دوزبانه انگلیسی و عربی داشته باشند.
 • کالاها باید با شرایط فنی و استانداردهای عراق تطابق داشته باشد.
 • باید گواهی سلامت و گزارش نمونه‌برداری گمرک همراه کالا باشد.
 • گواهی محیط ‌زیست و سازمان استاندارد
 • بسته‌بندی استاندارد و حمل مناسب با بیمه داشته باشد.
 • صادرکننده باید کارت بازرگانی معتبر داشته باشد.
 • تاریخ تولید و انقضا باید به زبان انگلیسی و تاریخ میلادی باشد.

 صادرات به عراق از کدام مرزها انجام می‌شود؟

صادرات به عراق از طریق مرزهای شمالی مانند پرویز خان حاجی عمران و مرزهای جنوبی مثل مهران و شلمچه انجام می‌شود.

کالاهای صادراتی ایران به عراق

حیوانات زنده، آبزیانف محصولات لبنی، تخم پرندگان، میوه‌جات و سبزیجات، قهوه، چای و ادویه‌جات، آرد، میوه‌های روغن‌دار، فرآورده‌های گوشتی، شیرینی‌های مختلف، خوراک حیوانات، توتون و تنباکو، مصالح ساختمانی ( گچ آهک سیمان سنگ )، محصولات پتروشیمی و شیمیایی، فلزات با ارزش، داروها، رنگ، محصولات آرایشی بهداشتی، محصولات چرمی و پوست خام، حیوانات کاغذ، مجلات، کتاب، انواع پوشاک، انواع ماشین‌آلات و وسایل برقی و …

بخشی از کالاها و محصولاتی هستند که از ایران با رعایت استانداردها و گرفتن گواهی‌های لازم به بازار عراق صادر می‌شود.

همچنین ۲۹ قلم از کالاهای مختلفی واردات آن به عراق از ایران ممنوع‌شده است و با توجه به ممنوعیت برخی کالاها باز هم کشور عراق دومین مقصد صادرات ایران است.

پرسودترین کالاهای صادراتی

لوازم آشپزخانه، کولرهای آبی و گازی، پوشاک ، ادویه‌جات، لبنیات، زعفران، آهنف مصالح ساختمانی، محصولات عسل پرسودترین و پرطرف‌دارترین محصولات و کالاهایی هستند که به کشور عراق صادر می‌شود.

تجارت با ترکیه

مرزهای طولانی زمینی بین دو کشور ایران و ترکیه، ترکیه را یک مقصد مهم تجاری برای ایرانی‌ها حساب محسوب می‌کند محسوب می‌شود. سالانه مقادیر زیادی محصولات کشاورزی و مواد غذایی به ترکیه صادر می‌شود و برخی کالاها را به کشورهای دیگر مجدد صادر می‌کند.

کالاهای کشاورزی ایرانی صادرشده به ترکیه

صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه عبارت‌اند از خشکبار، خرما، میوه‌های خشک، هندوانه و … همچنین در زمینه کشت‌ و زرع، زنبورداری، شیلات، دامداری و دیگر فناوری‌های مدرن کشاورزی با یکدیگر همکاری دارند.

کالاهای غیرکشاورزی صادرشده ایران به ترکیه

گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه هستند. طبق آمارهایی که نشان می‌دهد فلزاتی مثل روی و مس به شکل فرآوری‌نشده و خام، جزء مهم‌ترین صادرات ایران به ترکیه می‌باشد.

صادرات زعفران به ترکیه

زعفران یکی از محبوب‌ترین ادویه‌های جهان است و ایران بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده زعفران شناخته می‌شود که یکی از تجارت‌های مهم ایران است که درآمد ارزی بالایی برای ایران دارد.

ترکیه بازار بسیار خوبی برای انواع مواد غذایی است به دلیل داشتن اقتصاد گردشگری بالا توانسته بازار مناسبی برای صادرات زعفران باشد.

زعفران ایران یکی از محبوب‌ترین ادویه‌های جهان است
زعفران ایران یکی از محبوب‌ترین ادویه‌های جهان است

هزینه‌های صادرات به ترکیه

برای صادرات کالا به ترکیه مراحل مختلفی طی می‌شود که هزینه‌هایی را دربر می‌گیرد مثل :

 • هزینه‌های خرید محصول که شامل قیمت اصلی بسته‌بندی و بارگیری
 • هزینه‌های مربوط به بیمه و حمل‌ونقل
 • هزینه‌های اظهار گمرکی و ترخیص کالا
 • هزینه‌های تخلیه و بارگیری مجدد در مرز
 • همچنین تعرفه‌های گمرکی که دولت ترکیه برای واردات انواع کالا در نظر گرفته است.

صادرات به آذربایجان

هدف بسیاری از کالاهای ایرانی کشور آذربایجان است.

با داشتن مرزهای طولانی و مشترکی که بین شهرهای ایران و کشور آذربایجان وجود دارد شرایط مساعدی برای صادرات کالا و واردات آن بین این دو کشور فراهم شد.

عمده‌ترین کالاهای صادر شده به کشور آذربایجان مصالح ساختمانی و پوشاک است که در این بین ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای وارد کننده انواع محصولات کشاورزی، میوه، مواد پلاستیکی و محصولات پتروشیمی، خرما و غیره به کشور آذربایجان است.

لیست محصولات صادراتی از ایران و آذربایجان

محصولات بیشترین محصولاتی که ایران به کشور آذربایجان صادر می‌کند عبارت‌اند از:

سیمان، شیشه، لوله، کاشی، سرامیک، سنگ‌های ساختمانی، سیب‌زمینی و دیگر محصولات کشاورزی در لیست کالاهای صادراتی ایران به آذربایجان هستند که هرساله مقدار این کالاهای صادراتی افزایش پیدا می‌کند.

صادرات روش‌های صادرات کالا به آذربایجان

روش‌های مختلفی برای حمل‌ونقل کالا به کشور آذربایجان وجود دارد انتقال کالا از

به مقصد آذربایجان انجام می‌شود.

تجارت با روسیه

روسیه یکی از شرکای قدیمی تجاری ایران است شرایط اقتصادی و سیاسی و همچنین نزدیکی و همسایگی روسیه با ایران یک فرصت ویژه برای صادرات به روسیه فراهم می‌کند. کشور روسیه در کنار عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان و بزرگ‌ترین دارنده ذخایر طبیعی گاز شناخته می‌شود.

اقلام صادراتی به روسیه

روسیه به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد محدودیت‌های زیادی در زمینه کشاورزی دارد. همین باعث شده که بیشترین سهم صادرات ایران به روسیه اقلام مواد غذایی باشد .

میوه، سبزیجات، صیفی‌جات، خشکبار، گیاهان دارویی و … از جمله مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به روسیه هستند.

محصولات کشاورزی که به روسیه صادر می‌شود باید طبق استانداردهای خاص کشور مقصد باشد.

برای همین باید تحت نظارت کارشناس کشاورزی تولید و کشت شوند و این روش تنها محصولات گلخانه‌ای هستند که می‌توان روی آن‌ها کنترل داشت در کنار مواد غذایی که عمده‌ترین محصولات وارد صادراتی به روسیه هستند. محصولاتی مثل لاستیک، انواع سنگ‌ها، مس و فلزات گران‌بها، دیگر محصولات صادراتی ایران به روسیه است.

آمار صادرات و تجارت ایران با همسایگان 
آمار صادرات و تجارت ایران با همسایگان

مزایایی صادرات به روسیه برای ایران

به دلایل مزایایی که صادرات به روسیه دارد برای بازرگانان و تجار ایرانی جذابیت‌های زیادی دارد.

روسیه رشد اقتصادی بالایی دارد محدودیت‌های تجاری که بین روسیه و اروپا وجود دارد فرصت را برای تجار ایرانی فراهم کرده از لحاظ سیاسی و اقتصادی ایران و روسیه منافع مشترک دارند.

ایران و روسیه از طریق مرزهای دریایی دریای خزر با هم‌دیگه مرز مشترک دارند که این باعث می‌شود هزینه حمل‌ونقل کاهش پیدا کند.

امکان حمل‌ونقل از روش‌های مختلف وجود دارد.

جمعیت روسیه در چند سال اخیر رشد بالایی داشته که همین امر نشان‌دهنده این است که بازار خوبی برای صادرات به این کشور فراهم است.

مراحل صادرات به روسیه

زمانی‌که قصد صادرات به کشور روسیه را دارید باید مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه و اتاق بازرگانی ایران و روسیه بگیرید و بعد مراحل زیر را انجام بدهید.

 • بازاریابی
 • صدور پیش‌فاکتور
 • تهیه و تدارک کالا و بسته‌بندی آن
 • مشخص کردن قیمت صادرات
 • اظهارنامه کالا به گمرک تحویل داده شود
 • عقد قرارداد حمل و بیمه
 • دریافت گواهی بازرسی صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا
 • درنهایت ارسال کالا

صادرات کالا به افغانستان

کمتر کسی به دلیل وضعیت سیاسی افغانستان به فکر صادرات و تجارت با این کشور می‌افتد درحالی‌که آمارها نشان می‌دهد که بخش قابل‌توجهی از تجارت بین‌المللی ایران مربوط به افغانستان و صادرات به این کشور است که این خود نشان‌دهنده بازار خوب برای صادرات انواع کالا و محصولات به این کشور است.

وضعیت تجارت با افغانستان

با توجه به این‌که جنگ‌های داخلی و تنش‌های زیادی در کشور افغانستان وجود دارد توانسته‌اند بسیاری از شاخص‌های اقتصادی را در وضعیت ثبات قرار بدهند اما به دلیل توسعه ‌نیافتگی و عقب ‌ماندگی در بخش صنعتی و تولیدی از روند جهانی نیاز زیادی به واردات کالا دارند.

به ‌همین دلیل باعث شده که بسیاری از کالاهایی که مصرف روزمره دارند از سایر کشورها وارد کنند و با توجه به این‌که افغانستان به آب‌های آزاد دسترسی نداره مقامات این کشور تمایل زیادی به تجارت با همسایگان خود دارد.

تجارت با همسایگان ایران
تجارت با همسایگان ایران

افغانستان از چه کشورهایی کالا وارد می‌کند؟

افغانستان از کشورهای هند، پاکستان، چین، قزاقستان، ازبکستان و ایران کالاهای مختلفی را وارد می‌کند که در این‌جا از سهم ایران از صادرات به افغانستان بیشترین قسمت را تشکیل می‌دهد.

مزایای صادرات به افغانستان مزایای بسیاری در صادرات کالا به افغانستان وجود دارد که تجار علاقمند به صادرات به افغانستان کرد مهم‌ترین مزایای صادرات به افغانستان عبارت‌اند از:

 • حمل‌ونقل آسان و سریع
 • نزدیکی مرز مشترک
 • مشترکات زبانی و مذهبی فرهنگی
 • آشنایی با اقلیم شرایط اجتماعی، سیاسی
 • شناخت مردم افغانستان از محصولات و کالاهای ایرانی و …

تجارت ایران و پاکستان

پاکستان همسایه شرقی ایران است که مرز زمینی مشترک با یکدیگر دارند اما تجار ایرانی نتوانسته اند از این فرصت استفاده کنند و کمتر درصد کالاهای وارداتی به پاکستان را دارند.

چین با 25 درصد، امارات با 14.41 درصد، عربستان با 5.39 درصد، آمریکا با 4.9 درصد، اندوزی با 4.16 درصد و ژاپن با 3.78 درصد سهم از واردات کالابه پاکستان را دارند.

کالاهای صادراتی به پاکستان

بیشترین کالاهایی که از ایران به پاکستان صادر شده است:

 • نفت و سوخت های فسیلی
 • سیب زمینی و سبزیجات
 • سرامیک
 • مرکبات – میوه و هندوانه
 • فولاد و آهن
 • محصولات معدنی و سنگ های مختلف
 • چرم و پوست حیوانات
 • کفپوش و فرش
 • شیشه و محصولات شیشه ای
 • مواد آلی

نتیجه گیری تجارت ایران با همسایگان

طبق گفته سخنگویی گمرک از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه ۶۸ میلیون تن کالا به ارزش ۳۳ میلیارد دلار با کشورهای همسایه معامله شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد در وزن و ۴۵ درصد در ارزش رشد داشته است. کاهش هزینه حمل‌ونقل و تسهیل در مبادلات مالی و خارج از مبادلات مالی جهانی از مزیت‌های تجارت با همسایگان محسوب می‌شود.

اگر با دوره‌های آموزشی ما همراه باشید میتوانید به صورت مفصل و حرفه ای آموزش تجارت را بیاموزید. (وبینارهای آموزشی اپوایزر را از دست ندهید.)

علاوه بر دوره های آموزشی عالی، خدمت جلسه ‌های مشاوره موثر برای رشد آگاهی شما درباره تجارت را هم داریم.

بهره گیری از مشاوره صادرات و تجارت می‌تواند برای شما شرایطی بسیار ایده آل را جهت کسب حداکثر سودآوری از تجارت و بیزینس ایجاد کند.

در آموزش تجارت ایران با همسایگان با ما همراه باشید و رویدادهای مارا دنبال کنید.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 4 =