مقالات آموزشی

اهمیت بازاریابی سنتی محصولات در کشور چین

اهمیت بازاریابی سنتی محصولات در کشور چین
تجارت با چین بازاریابی و فروش تجارت

اهمیت بازاریابی سنتی محصولات در کشور چین

بازاریابی سنتی چیست و آیا هنوز این روش بازاریابی و مارکتینگ در دنیا محبوبیت دارد؟ بازاریابی سنتی فرآیند برآوردن نیازهای مخاطب با استفاده از کانال‌های آفلاین و کسب سود از آن است.

به عبارت ساده‌­تر، بازاریابی سنتی به ارضای نیازها و خواسته­‌های مصرف­‌کنندگان از طریق کانال­‌های بازاریابی اشاره دارد که قبل از دسترسی افراد به پلتفرم‌­های دیجیتال مدرن وجود داشته‌­اند.

بازاریابی سنتی حتی در عصر بازاریابی آنلاین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه بازاریابی آنلاین دنیا را فرا گرفته است، اما شرکت‌­ها و تولیدکنندگان نمی‌توانند از کانال‌های رسانه‌ای سنتی مانند تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ها برای تبلیغ کسب‌وکار خود غافل شوند و این به عنوان یک بخش حیاتی از مجموعه تبلیغاتی در نظر گرفته می­‌شود.

بازاریابی سنتی در چین

امروزه، هنوز مکان‌هایی وجود دارند که بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) در آن‌­ها کار نمی‌کند (مانند مناطق روستایی یا مکان‌هایی که ضریب نفوذ اینترنت پایین است). در چنین مواردی، افراد به خوبی با تکنیک‌‌های بازاریابی سنتی که در زندگی خود دیده‌­اند، آشنا هستند. بازاریابی سنتی در چین بخاطر ازدیاد جمعیت خیلی مهم است.

علاوه بر این، بازاریابی سنتی اغلب نقش بسیار مهمی در بازاریابی برای مخاطبان بومی ایفا می­‌کند، زیرا احتمال اعتماد آن­‌ها به روش­‌های سنتی بسیار بیشتر از بازاریابی دیجیتال است.

اقلام گران‌­قیمت و محصولات پیچیده نیز، تولیدکنندگان را ملزم به استفاده از بازاریابی سنتی می‌­کنند، زیرا در بیشتر موارد از بازاریابی دیجیتال موثرتر است و سال­‌هاست که شرکت­‌ها از این روش‌­ها برای دستیابی به مشتریان و ایجاد انگیزه در آن­‌ها برای خرید استفاده می­کنند.

یکی دیگر از مواردی که بازاریابی سنتی را در چین پر رونق کرده، موضوع ساخت Guanxi در چین هست، شاید بپرسید به چه معنی است؟

در چین ارتباطات، به خصوص ارتباطات میان دو فرد یا مجموعه و همچنین کیفیت آن بسیار مهم است و فرایندی دارد تا طرف چینی به شما اعتماد کند، آن زمان هست که می‌شود گفت علاقه‌مند خواهد بود با شما تجارت کند. این اتفاق در بازاریابی سنتی به دلیل تعامل رودررو بیشتر اتفاق می‌افتد.

بازاریابی سنتی در چین
بازاریابی سنتی در چین

بازاریابی سنتی محصولات

در بازاریابی سنتی محصولات از ابزارهای خاصی استفاده می‌­شود که مخاطبان بسیار زیادی را تحت تأثیر قرار می‌­دهند. این موارد شامل:

کاتالوگ

کاتالوگ معمولاً یک سند چاپی است، مانند یک بروشور، که می­‌تواند یک تجارت، رویداد یا فروش را تبلیغ کند. می‌توانید این بروشورها را برای نمایش در مکان‌های عمومی که اعضای جامعه مرتباً از آن بازدید می‌کنند، ایجاد کنید تا درباره رویدادهای تبلیغاتی که در مؤسسه شما در حال انجام است به آن‌ها بگویید.

بروشورها می‌­توانند جزئیاتی در مورد یک شرکت ارائه دهند یا ویژگی­‌های محصولی که می‌­توانید در رویدادها یا هنگام بازدید از مشتریان توزیع کنید را توضیح دهند. مشتریان بالقوه می­‌توانند این جزوات را نزد خود نگه دارند یا زمانی­‌که می‌خواهند در مورد یک شرکت یا محصول بیشتر بدانند، آن‌­ها را برای ارجاع بعدی ذخیره کنند.

بیلبورد

شما معمولاً می‌­توانید بیلبوردهایی را در مناطقی مانند بزرگراه‌­ها برای نمایش تبلیغات شرکت پیدا کنید. بیلبوردها معمولاً تصاویری با متن مشخص هستند که توجه مخاطب را جلب می­‌کند. تبلیغات خلاقانه بیلبورد می‌­تواند تشخیص و به خاطر سپردن برند شما را برای مخاطبان آسان­‌تر کند.

از آنجایی­‌که بیلبوردها بزرگ‌تر هستند و در بزرگراه‌ها یافت می‌شوند، می‌توانند مخاطبان زیادی را از مکان‌های مختلف جذب کنند و اگر هدف شما به رسمیت شناختن برند در سطح ملی باشد، می‌توانند مفید واقع شوند، هر چند که هزینه زیادی را برای شما در برخواهد داشت.

پست مستقیم

بازاریابی پست مستقیم، مطالب چاپی مانند نامه­‌ها یا کارت پستال­‌ها را به آدرس مشتریان ساکن در منطقه مورد نظر شما ارسال می­کند. می‌­توانید برای افرادی که به شرکت یا محصولات آن ابراز علاقه کرده‌­اند، نامه مستقیم ارسال کنید.

گزینه دیگر ارسال اقلام پست به افراد جامعه‌­ای است که نزدیک به کسب و کار مشخصی زندگی می‌کنند. این موارد پست مستقیم می‌­تواند آگاهی آن‌­ها را از شرکت افزایش دهد و به آن­‌ها کمک کند تا متوجه شوند که خانه آن‌­ها چقدر به شرکت نزدیک است.

بسیاری از شرکت‌ها، مانند سازمان‌های غیردولتی یا جمع‌آوری سرمایه، معمولاً از پست مستقیم به عنوان یک ابزار بازاریابی احساسی استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از نامه‌ها برای معرفی شرکت خود استفاده کنند. این می­‌تواند یک ارتباط شخصی بین گیرنده و سازمان ایجاد کند.

چاپ و تبلیغات سنتی

تبلیغات چاپی به شما امکان می­دهد از طریق رسانه­‌هایی مانند روزنامه یا مجلات به مشتریان احتمالی بیشتری دسترسی پیدا کنید.

همچنین می­‌توانید تابلوهایی را با گرافیک و متنی جذاب در مکان­‌های مختلف به نمایش بگذارید تا توجه مخاطب را به خود جلب کنید. اگر امیدوارید آگاهی بیشتری در جامعه ایجاد کنید، نمایش تبلیغات در روزنامه می‌­تواند به دیگران کمک کند تا درباره برند، مکان و محصولات آن اطلاعات بیشتری کسب کنند.

نوع مجلات را که مخاطبان هدف شما می‌خوانند، تعیین کنید و تبلیغات خود را در این مجلات قرار دهید.

بازاریابی رویداد

با بازاریابی رویداد، می‌توانید مواد تبلیغاتی را برای نمایش در رویدادهای صنعتی، مانند سمینارها، همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌­ها ایجاد کنید. می‌توانید غرفه‌ها وتابلوها یا بنرهایی را ایجاد کنید تا شرکت‌کنندگان را به بازدید از غرفه‌تان جذب کنید تا درباره شرکت و محصولات آن بیشتر بدانید.

همچنین می‌توانید در حمایت‌های مالی، مانند رویدادهای ورزشی، شرکت کنید تا شناخت و آگاهی برند خود را افزایش دهید.

ارجاع

ارجاعات شامل درخواست از مشتریان فعلی شما است تا در مورد شرکت و مزایایی که ارائه می‌­دهید به دیگران بگویند. می‌­توانید از مشتریان بخواهید که در ازای تخفیف یا پیشنهادات ویژه، دوستان، اعضای خانواده یا همکاران را به شرکت معرفی کنند. این می­‌تواند راهی موثر برای حفظ و جذب مشتریان بیشتر باشد، زیرا اکثر مخاطبان به نظرات افرادی که می‌­شناسند اعتماد دارند.

رادیو و تلویزیون

راه دیگر برای به رسمیت شناختن، ساخت آگهی‌­های بازرگانی برای کانال­‌های پخش، مانند رادیو و تلویزیون، برای مخاطبان است. می‌توانید تبلیغات خلاقانه‌ای برای مشتریان بسازید تا ببینند و بشنوند که به آن‌­ها کمک می‌کند درباره برند و محصولاتی که می‌فروشید بیشتر بدانند.

شنیدن یا دیدن این تبلیغات پخش‌­شده می‌­تواند شنوندگان و بینندگان را مجذوب خود کند، که ممکن است آن­‌ها را به تحقیق درباره شرکت یا تماس با شما برای کسب اطلاعات بیشتر سوق دهد. این ابزار البته هزینه زیادی دارد که باید در برنامه تبلیغاتی به آن توجه شود.

تماس مستقیم

مشاغل مختلف کارمندان فروش را برای برقراری تماس تلفنی برای فعالیت­‌های تبلیغاتی یا بازاریابی تلفنی استخدام می­‌کنند. اجرای یک استراتژی تماس به شما این امکان را می‌دهد که شخصاً با مشتریان تعامل داشته باشید تا محصولی را که می‌فروشید توضیح دهید. این به شما اجازه می­‌دهد تا ارتباط شخصی قوی‌­تری ایجاد کنید و بین شرکت و مشتریان احتمالی اعتماد ایجاد کنید.

بازاریابی سنتی محصولات در مقابل بازاریابی آنلاین
بازاریابی سنتی محصولات در مقابل بازاریابی آنلاین

مزایا بازار­یابی سنتی

مزایای بازاریابی سنتی نسبت به بازاریابی دیجیتال در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

 • بازاریابی سنتی شامل تماس فیزیکی است که در آن برند از طریق فروشندگان با مشتریان ارتباط برقرار می­‌کند که منجر به ایجاد ارزش و اعتماد بیشتر از سوی مشتریان می‌­شود و از آنجایی که این یک شکل قدیمی از بازاریابی است، مشتریان آن را معتبرتر از بازاریابی دیجیتال می­دانند.
 • بازاریابی سنتی به برندها اجازه می‌­دهد تا به طیف وسیع و متنوعی از جمعیت شناختی دست یابند. تبلیغاتی که از طریق بیلبوردها، تلویزیون و رادیو انجام می‌­شود، پیام را در مناطق مختلف جغرافیایی گسترش می­‌دهد و به مخاطبان هدف می­رسد. همچنین این امکان وجود دارد که مخاطبان جدید با برند و ارائه محصول آشنا شوند. دستیابی به مخاطبان متنوع­تر، می‌­تواند به رشد برند و ارائه محصول آن کمک کند. در نتیجه، بازاریابی سنتی ممکن است جایگزینی ارجح برای جذب مشتریان جدید باشد.
 • بازاریابی سنتی به برندها اعتبار بیشتری نسبت به بازاریابی آنلاین می‌­دهد. محتوای چاپی و تبلیغات در رسانه­‌های بزرگتر معمولاً قابل اعتمادتر تلقی می­‌شوند. یکی از دلایل این امر این است که بازاریابی سنتی با بودجه­‌های بزرگتر مرتبط است. شرکتی که توانایی مالی برای اجرای یک آگهی تبلیغاتی در تلویزیون یا رادیو را دارد، باید منابع مالی داشته باشد.
 • رویکردهای بازاریابی سنتی پایدارتر هستند و تأثیر ماندگاری بر گروه هدف برند می­‌گذارند. تبلیغات تلویزیونی، آگهی‌ها، کارت‌های ویزیت یا بروشورهای مشابه را می‌توان بیش از یک بار استفاده کرد. در نتیجه، برای بازاریابی محصول نیازی به تولید محتوای تازه به دفعات زیاد نخواهد بود. اما در مورد بازاریابی دیجیتال، برای حفظ توجه بینندگان، برندها باید یک جریان مداوم از اطلاعات تبلیغاتی ارائه دهند.
 • روش‌های بازاریابی سنتی می‌توانند دسترسی و ارتباط با مخاطبان بومی را آسان‌تر کنند. رادیو بدون شک سریعترین راه برای تبلیغ تجارت و انتقال پیام به مخاطبان بومی است. استراتژی‌های بازاریابی سنتی، مانند بروشورهای بازاریابی، تبلیغات روزنامه، تبلیغات تلویزیونی بومی و بیلبوردها، برند را در قلب جامعه و پایگاه مصرف­کننده قرار می دهند.
مزایا بازار­یابی سنتی
مزایا بازار­یابی سنتی

معایب بازاریابی سنتی

اگرچه بازاریابی سنتی در گذشته موفقیت‌آمیز بوده است، اما به دلیل استفاده روزافزون از اینترنت در سال‌های اخیر، بازاریابی سنتی معایبی نیز دارد. با شروع استفاده گسترده از اینترنت، تلفن­‌های هوشمند، آی­پاد، تبلت و شبکه­‌های اجتماعی، کسب و کارهای کوچک نیز می‌­توانند محصولات خود را با استفاده از وب­سایت­‌ها و صفحات وب از طریق بنرها، سایت­‌های اجتماعی مانند فیس­بوک، واتس­اپ، توییتر و… تبلیغ کنند. برخی از معایب بازاریابی سنتی در زیر مورد بحث قرار می­‌گیرد:

 • در این نوع بازاریابی کسب‌وکارها با مصرف‌کنندگان تعامل اندکی دارند. به عنوان مثال مصرف­‌کننده نمی‌­تواند از راه دور از فروشنده در مورد موجودی و یا عدم موجودی محصول سوالی بپرسد.
 • شما نمی­‌توانید یک آگهی چاپی را پس از انتشار ویرایش کنید. به عنوان مثال، اگر درصد تخفیف اشتباهی را در آگهی رادیویی فروش ضبط کرده‌اید، نمی‌توانید آن را تغییر دهید.
 • بررسی میزان تاثیر بازاریابی سنتی  بر فروش و درآمد، همیشه به اندازه بازاریابی دیجیتال قابل اندازه‌­گیری نیست و اطلاعاتی که در این زمینه به دست می‌­آید، تقریبی هستند.
 • تبلیغات سنتی ظرفیت انتقال پیام بسیار کمتری نسبت به انواع ارتباطات نوظهور دارد. تولیدکنندگان و فروشندگان به جای یک راهکار ساده مانند کلیک بر روی یک آگهی تبلیغاتی یا لینک و هدایت افراد به وب سایت، آن‌ها باید پیام را در چند اینچ مربع از فضا یا چند ثانیه با کانال­‌های رسانه­‌های چاپی و پخش به مخاطبان انتقال دهند.
 • در بازاریابی سنتی از متن ثابت برای تبلیغات استفاده می­‌شود. به عنوان مثال اگر برای کالای خود تبلیغی را در روزنامه قرار دهید و موجودی شما تمام شود، نمی‌­توانید آگهی خود را ویرایش کنید و در این روش نمی‌­توانید با مشتری تعامل داشته باشید. اما در بازاریابی آنلاین، می‌­توانید بلافاصله صفحه یا سایت خود را در مورد محصولات خود به روز کنید و مشتریان خود را از وضعیت مطلع کنید.
 • در بازاریابی سنتی، در مقایسه با بازاریابی آنلاین، زمانی برای پاسخ به تغییراتی که می‌خواهید در تبلیغات ایجاد کنید، نخواهید داشت. در تبلیغات سنتی، حتی اگر می­‌خواهید آگهی خود را در روزنامه روزانه منتشر کنید، باید از قبل آگهی خود را به خوبی آماده کنید. در حالی­‌که با استفاده از اینترنت، تجار کوچک می‌­توانند به راحتی آگهی خود را در چند دقیقه تغییر دهند.
 • برای درج آگهی در روزنامه­‌ها یا توزیع هر آگهی یا جزوه، باید هر بار که برای اجرای یک کمپین برنامه‌­ریزی می­کنید هزینه آن را بپردازید. اما در بازاریابی آنلاین، برای هرگونه تغییر در وب سایت، نیازی به هزینه اضافی ندارید. این کار را می­توان به راحتی توسط تیمی که برای فروش محصول شما کار می­‌کنند، انجام داد. شرکت‌های بازاریابی سنتی برای هر تحویل آگهی‌ها و پست‌ها از شما هزینه دریافت می‌کنند، در حالی که در بازاریابی آنلاین آگهی شما برای کل وب جهانی باز است.
 • در بازاریابی سنتی، مشتری خاص نمی­‌تواند مورد هدف قرار گیرد. تنها بازار خاص را می­توان هدف قرار داد. به عنوان مثال، در بازاریابی سنتی، تبلیغی برای خانم­‌های جوان با سبک جدیدی از کیف دستی ایجاد می­‌شود. اما در بازاریابی آنلاین، شما می‌­توانید به آنچه که یک بیننده به دنبال آن است نگاه کنید و در نتیجه محصولاتی را به انتخاب خود پیشنهاد دهید. درواقع، بازاریابی سنتی نمی­‌تواند مخاطبان هدف را بر اساس سن، جنس، درآمد، رفتار و غیره تقسیم‌­بندی کند.
 • در بازاریابی سنتی، ارائه گزینه­‌های قیمت­‌گذاری پیچیده و پیشنهادات برای محصول دشوار است. رسانه چاپی فضای کافی برای نمایش همه تغییرات مختلف قیمت و سایر پیشنهادات که ممکن است برای خریداران جذاب باشد را ندارد. در مورد بازاریابی آنلاین، می‌­توانید گزینه‌های مختلفی را به مشتری خود ارائه دهید و آن­‌ها را برای خرید محصول خود ترغیب کنید.

بازاریابی آنلاین در چین را در این مقاله بخوانید.

معایب بازاریابی سنتی و تبلیغات سنتی
معایب بازاریابی سنتی و تبلیغات سنتی

نتیجه‌ ­گیری

سرمایه­‌گذاری در بازاریابی­‌های جدید (آنلاین) و سنتی کاملاً امکان‌­پذیر است. با این حال باید به عملکرد آن‌ها توجه کنید و ارزیابی‌­های مکرر انجام دهید تا بتوانید هزینه­‌های خود را به طور مناسب افزایش یا کاهش دهید. بازاریابی سنتی هنوز بخش مهمی از پکیج بازاریابی است.

همانطور که در نظرسنجی Print In the Mix مشاهده شد، پنجاه و شش درصد از پاسخ دهندگان گفتند که بیشترین اعتماد را به محتوای چاپی دارند. هفتاد درصد از آمریکایی‌ها ترجیح می­‌دهند یک کاغذ چاپی را بیش از صفحه رایانه بخوانند، و شصت و هفت درصد آن‌­ها حس لمسی رسانه­‌های چاپی را ترجیح می­‌دهند.

در واقع می­‌توان گفت­، کلید یک استراتژی بازاریابی موفق، ایجاد ترکیب صحیح بین کانال­‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال است. هر دو مؤلفه‌های حیاتی یک استراتژی بازاریابی هستند و زمانی­‌که با هم استفاده ‌شوند، موثر واقع خواهند شد.

آموزش تجارت و بازاریابی در چین را از اپوایزر بخواهید، با اساتید مجرب و حرفه‌ای برای شما دوره‌های آموزشی صادرات واردات بی‌نظیری را فراهم کرده است.

وبینار تخصصی تجارت با چین

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 18 =