مقالات آموزشی

اهمیت بازاریابی آنلاین در چین

اهمیت بازاریابی آنلاین در چین
تجارت با چین بازاریابی و فروش تجارت

اهمیت بازاریابی آنلاین در چین

‌امروز در این مقاله اهمیت بازاریابی آنلاین در چین در برابر بازاریابی سنتی که در مقالات قبل بررسی کردیم را باهم مرور می کنیم. چین به دلیل داشتن جمعیت زیاد و همچنین رشد اقتصادی بالا موفق شده است تا درصد زیادی از جمعیت خود را از فقر برهاند، این موفقیت موجب شده تا طبقه متوسط و شهرنشین چینی افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

این افزایش موجب رشد مصرف و به تبع آن بهره گیری از ابزارهای نوین فروش از جمله فروش آنلاین را اجتناب ناپذیر کرده، در ادامه مختصری درباره فروش آنلاین صحبت خواهیم کرد؛

به طور کلی چهار روش مختلف برای فروش آنلاین در چین وجود دارد:

  • وب سایت مستقل در خارج از چین
  • وب سایت مستقل در چین
  • پلت فرم فروش در خارج از چین
  • پلت فرم فروش در داخل چین

بازاریابی آنلاین در چین

وب سایت مستقل در خارج از چین

یک وب‌سایت مستقل موجود در خارج از چین ممکن است ساده‌ترین روش فروش آنلاین باشد، اما احتمالاً مؤثرترین نیست.

شرکت‌هایی که مایل به استفاده از این رویکرد هستند، باید نسخه چینی وب‌سایت خود را توسعه دهند و همچنین پرداخت‌های کارت اعتباری چینی با استفاده از پلتفرم‌های پرداخت شخص ثالث چینی مانند Alipay یا Tenpay را ترتیب دهند که البته محدودیت های فنی و قانونی خود را دارد.

شاید استفاده از درگاه‌های بانکی اینترنتی و یا پلتفرم‌هایی مانند: Paypal مشکلات را در این حوزه کاهش دهد. یک نکته منفی دیگر این است که اگر محصولات در کشور صادرکننده تولید شوند، مصرف­کننده باید زمان حمل و نقل، هزینه­‌های حمل و نقل و واردات طولانی­تری را بپذیرد.

شایان ذکر است  در برخی موارد، دولت چین وب‌سایت‌های فروش آنلاین را به دلیل نداشتن مجوز ICP چین مسدود کرده است. طبق قانون، مجوز «ارائه‌دهنده محتوای اینترنتی تجاری (ICP)» برای ارائه اطلاعات خدمات تجاری اینترنتی الزامی است.

وب سایت مستقل در چین

با فرض اینکه شرکت و کالاهایش در چین هستند، ایجاد یک وب‌سایت مستقل در چین مسائلی مانند هزینه‌های ارسال به خارج از کشور و مالیات بر واردات را حل می‌کند.

با این حال، به منظور ساخت و نگهداری یک وب­سایت در چین، شرکت باید یک نهاد قانونی ثبت شده در چین باشد تا مجوز ICP لازم را دریافت کند که پیش­تر در  زمینه ICP اطلاعاتی ارائه شده است.

از مزایای یک وب­سایت مستقل برای مصرف­‌کنندگان چینی سرعت تحویل بیشتر و برای فروشندگان دیگر کشورها ارائه هدفمند به مصرف­کنندگان چینی نیز می­باشد.

همچنین از معایب یک وب­سایت مستقل برای مصرف­‌کنندگان چینی اعتماد کمترنسبت به پلت فرم شخص ثالث و برای فروشندگان خارج از چین هم مشکلاتی همچون طراحی وب­سایت برای مصرف­‌کننده چینی، تلاش برای ایجاد ترافیک، ثبت سایت در یک شرکت مستقر در چین، هزینه­‌های نگهداری فناوری اطلاعات و نیاز به نمایندگی واردات می­باشد.

پلت فرم شخص ثالث در خارج از چین

در چین، فروش از طریق یک پلتفرم فروش مستقر در خارج از چین مانند Ebay یا Amazon احتمالاً موفقیت محدودی خواهد داشت. مصرف‌­کنندگان چینی ترجیح می‌­دهند کالاها را از وب سایت­‌های بومی چینی مانند Taobao یا Alibaba خریداری کنند، جایی که مطمئن هستند کارت اعتباری آن­‌ها پذیرفته شده است و هیچ مانع زبانی وجود ندارد.

مزایای یک پلت فرم فروش در خارج از چین برای مصرف­کنندگان چینی، دسترسی به کالاهایی که در چین موجود نیست و  برای فروشندگان دیگر کشورها، آشنایی با پلتفرم‌­ها و خدمات آن­‌ها و هزینه کمتر می‌­باشد.

و از معایب یک پلت فرم فروش در خارج از چین برای مصرف­‌کنندگان چینی، محدودیت زبان، مشکلات مربوط به استفاده از کارت­‌های اعتباری چینی، زمان تحویل طولانی، هزینه­‌های حمل و نقل بالا، خطر آسیب­ دیدگی کالا، تعرفه‌­های سفارش، خدمات پس از فروش نامناسب و برای فروشندگان خارجی نیز مشکل عدم دسترسی به بازار هدفمند مطرح است.

پلت فرم شخص ثالث در داخل چین

با توجه به این­که  شرکت در چین مستقر است، هزینه­‌های تحویل کمتر است و به طور کلی پیگیری تدارکات راحت‌­تر از فروش در خارج از کشور است.

مصرف کنندگان چینی به خرید آنلاین کالا در Taobao و Tmall عادت دارند و احتمالاً در آینده قابل پیش­بینی به خرید از طریق این وب­سایت­‌ها ادامه خواهند داد. به طور کلی، هیچ محدودیتی برای شرکت‌­های خارجی برای فروش آنلاین در چین از طریق این پلتفرم ها وجود ندارد.

هر پلتفرم الزامات خاص خود را در مورد فروشندگان خود دارد (مثل درخواست از فروشندگان برای داشتن شرکت ثبت شده خود در چین).

از مزایای یک پلت­فرم فروش در داخل چین برای مصرف­ کنندگان چینی، اعتماد بیشتر، پرداخت‌­های آنلاین آسان‌تر، تحویل سریع‌­تر، خدمات پس از فروش بهتر و  برای فروشندگان خارجی نیز، هزینه کمتر و بهره­‌مندی از ترافیک موجود پلت­فرم می‌­باشد.

و از معایب یک پلت فرم شخص ثالث در داخل چین برای فروشندگان دیگر کشورها بازاریابی بر روی یک پلت­فرم ناشناخته به زبان خارجی، ضروری بودن ثبت شرکت در چین و الزامات صدور گواهینامه می‌­باشد.

با توجه به توضیحات بالا استفاده از پلتفرم‌های چینی، کمک شایانی به فروش محصولات می‌نماید و بهترین گزینه ها را باید در داخل چین جستجو کرد.

 در دوره آموزشی تجارت با چین با پلتفرم ها و اکوسیستم فروش آنلاین در چین آشنا خواهیم شد.

نتیجه‌ ­گیری

سرمایه­‌گذاری در بازاریابی­‌های جدید (آنلاین) و سنتی کاملاً امکان‌­پذیر است. با این حال باید به عملکرد آن‌ها توجه کنید و ارزیابی‌­های مکرر انجام دهید تا بتوانید هزینه­‌های خود را به طور مناسب افزایش یا کاهش دهید. بازاریابی سنتی هنوز بخش مهمی از پکیج بازاریابی است.

همانطور که در نظرسنجی Print In the Mix مشاهده شد، پنجاه و شش درصد از پاسخ دهندگان گفتند که بیشترین اعتماد را به محتوای چاپی دارند. هفتاد درصد از آمریکایی‌ها ترجیح می­‌دهند یک کاغذ چاپی را بیش از صفحه رایانه بخوانند، و شصت و هفت درصد آن‌­ها حس لمسی رسانه­‌های چاپی را ترجیح می­‌دهند.

در واقع می­‌توان گفت­، کلید یک استراتژی بازاریابی موفق، ایجاد ترکیب صحیح بین کانال­‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال است. هر دو مؤلفه‌های حیاتی یک استراتژی بازاریابی هستند و زمانی­‌که با هم استفاده ‌شوند، موثر واقع خواهند شد.

آموزش تجارت و بازاریابی در چین را از اپوایزر بخواهید، با اساتید مجرب و حرفه‌ای برای شما دوره‌های آموزشی صادرات واردات بی‌نظیری را فراهم کرده است.

وبینار تخصصی تجارت با چین

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

می‌توانید برای آشنایی با بازاریابی سنتی در چین مقاله ( اهمیت بازاریابی سنتی محصولات در کشور چین ) را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 8 =