مقالات آموزشی

ضرورت آموزش کسب و کار و کارآفرینی

آموزش کسب و کار و کارآفرینی
کسب و کار

ضرورت آموزش کسب و کار و کارآفرینی

آموزش کسب و کار و کارآفرینی یک از مسائلی است که خیلی از جوانان به دنبال آن هستند و هدف آن‌‌ها راه اندازی کسب و کار است.

کسب و کار یعنی فعالیت منظم و مستمر ارزشمند، مثل: ارائه کالا و خدمات، ارائه علم و محصولات برای بدست آوردن اعتبار که برای شأن اجتماعی و پول انجام می‌شود.

به این باید توجه کنید زمانی‌که گفته می‌شود منظم بودن، یعنی ویژگی اصلی یک کسب‌وکار نظم آن است. حتی اگر کاری غیرقانونی باشد اما به‌طور منظم انجام شود بازهم یک کسب‌وکار است.

مثل کارخانه که مجوز تولید ندارد اما محصول تولید می‌کند در ادامه به ویژگی‌ها و انواع کسب و کار میپردازیم.

در تعریف کسب‌ و کار در هیچ جایی عنوان نشده که باید تعدادی از افراد وجود داشته باشد، برخی افراد کسب‌ و کارشان را به‌صورت انفرادی اداره می‌کنند، مثل بسیاری از آرایشگرها، فروشنده‌ها، تعمیرکاران، مغازه‌داران و غیره که شغل خود را به‌صورت انفرادی مدیریت می‌کنند.

کارآفرینی چیست؟

امروزه متداول شده که به صاحبان کسب‌ و کار کارآفرین هم گفته می‌شود.

در تعریف کارآفرینی به این اشاره شده که کارآفرین نوآوری و تغییر روند انجام می‌دهد. درواقع کارآفرین شخصی است که با سرمایه خودش یک کسب‌ و کار را راه‌اندازی کرده و باعث تغییرات مثبت شده و کارآفرین ایده، ابتکار و نوآوری خلق می‌کند.

آموزش راه اندازی کسب و کار
آموزش راه اندازی کسب و کار

آموزش کسب‌ و کار و انواع آن

کسب‌ و کارها به‌ صورت جامع و کامل به شش گروه تقسیم‌ بندی می‌شوند:

 • کسب‌ و کار خدماتی
 • کسب‌ و کار بازرگانی
 • کسب‌ و کار تولیدی
 • کسب‌ و کار مختلط
 • کسب‌ و کار اینترنتی
 • کسب‌ و کار خانگی

کسب‌ و کار خدماتی

محصول این کسب‌ و کار به‌صورت خدمات است، که این خدمات ها انواع مختلفی دارند که شامل مهارت‌های مختلف مثل: آموزش، تبلیغات و …. است.

برای مثال یکی از مشاغلی که در حوزه کسب‌ و کار خدماتی قرار می‌گیرد، آرایشگاه‌ها هستند. به این فکر کنید زمانی‌که شما به آرایشگاه می‌روید و موی خود را اصلاح می‌کنید درواقع توسط این شخص نوعی خدمت‌رسانی به شما شده هرچند یک کالا نیست اما مشکل شما را رفع کرده درواقع آرایشگر در درازای دریافت هزینه موی شما را اصلاح می‌کند.

کسب‌ و کار خرید و فروش و یا بازرگانی

کسب‌ و کار بازرگانی و یا همان کسب‌ و کار خرید و فروش به کسب‌ و کاری گفته می‌شود که مبنای آن بر پایه سود است که هزینه کم و درآمد بالا دارد.

این نوع کسب‌ و کارها محصولات را بدون هیچ کم‌ و کاستی به دست مصرف‌ کننده می‌رساند از جمله این مدل بیزینس‌ها و شرکت‌های توزیعی خرده‌فروش‌ها، سوپرمارکت‌ها و هایپر مارکت‌های زنجیره‌ای هستند.

کسب‌ و کار مختلط

کسب‌ و کار مختلط در آن هم از کسب‌ و کار تولیدی، هم بازرگانی و هم خدماتی هم‌زمان استفاده می‌شود.

برای مثال زمانی‌ که شما به یک رستوران می‌روید، غذایی که سفارش می‌دهید یک محصول تولیدی است و رستوران درواقع کسب‌ و کار تولیدی است. در کنار آن آب، نوشابه و یا هرچیز دیگری که سفارش می‌دهید در حوزه کسب‌ و کار بازرگانی است، به این دلیل که صاحب رستوران آب‌معدنی را برای مثال پونصد تومان خریده و به شما به مبلغ دو هزار تومان می‌فروشد و در قسمت دیگر زمانی‌که گارسون برای شما غذا را سرو می‌کند و از شما سفارش می‌گیرد، یک خدمات برای شما انجام داده که در حوزه کسب‌وکار خدماتی است.

زمانی‌که یک کسب‌ و کار تمامی این‌ها را داشته باشد و چند حوزه کسب‌وکاری را در خودش جا دهد به آن کسب‌وکار مختلط گفته می‌شود.

کسب‌ و کار تولیدی

همان‌طور که از اسم این مدل کسب‌ و کار مشخص است در کسب‌ و کار تولیدی کالا و محصولات اولیه مواد خریداری‌ شده و در کارخانه‌ها به محصولی جدید و کالایی جدید تبدیل می‌شوند و به دست مصرف‌کننده می‌رسد. تمامی بیزینس‌های تولیدی در این حوزه قرار می‌گیرند، برای مثال کارخانجات تولید پارچه، مواد غذایی آماده، خودروسازی، مصالح ساختمانی و غیره در این حوزه قرار می‌گیرند.

کسب‌ و کار خانگی

در این مدل از کسب‌وکار افرادی که فرصت بیشتری در منزل دارند می‌توانند یک کسب‌وکار برای خود راه‌اندازی کنند، این کسب‌وکارها نیاز به سرمایه زیاد ندارند و با سرمایه کم هم امکان راه‌اندازی آن وجود دارد، همچنین محدودیت زمان و مکان هم ندارند.

درواقع محصولات کسب‌ و کار خانگی اکثراً فروش مربا و ترشی، غذای خانگی، کیف و کفش و صنایع دستی هستند، اما با توجه به گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی امکان راه‌اندازی کسب‌ و کارهای خانگی هم بیشتر شده و این افراد می‌توانند کسب‌ و کار اینترنتی خود را هم راه‌اندازی کند.

کسب و کار اینترنتی

امروزه با توجه به رشد صعودی تکنولوژی و وابستگی افراد به فضای اینترنتی پای کسب‌وکارها هم به فضای اینترنت و دیجیتال باز شده است. خوبی کسب‌ و کارهای اینترنتی این است که نیاز به مکان و زمان ندارد، در هر ساعت از شبانه‌ روز و هر موقعی که بخواهید می‌توانید کار کنید و همچنین نگرانی بابت اجاره و مسائل دیگر هر کسب‌وکاری هم ندارید. تقریباً تمامی کسب‌وکارها در فضای اینترنت فعالیت می‌توانند بکنند اما نیاز به دانش سایت و بهینه‌سازی آن دارند.

از شرکت‌های بزرگی که در فضای اینترنت کسب‌وکار اینترنتی دارند می‌شود می‌توان اسنپ، دیجی کالا، دیوار و دیگر فروشگاه‌های اینترنتی را نام برد.

انواع کسب‌ و کار از لحاظ مالکیت

کسب‌وکارها از نظر مالکیت به پنج نوع کسب‌وکار تقسیم می‌شوند:

 • کسب‌ و کارهای فردی
 • شراکت
 • سهامی
 • با مسئولیت محدود (ال ال‌ سی)
 • تعاونی

کسب‌ و کار انفرادی

در کسب‌وکار انفرادی یک نفر مالک کسب‌وکار است و تنها کسی است که تمامی مسئولیت‌های این بیزینس برعهده‌ی اوست. این کسب‌وکارها اکثراً راه‌اندازی راحت‌تر و آسان‌تری دارند اما مسئولیت‌های نامحدودی هم دارند.

درصورتی‌که مالک این نوع کسب‌وکار ورشکست شود طبق قانون از ادامه معاملات تجاری منع می‌شود و حق دخل‌ و تصرف در اموال و حقوق مالی خودش را ندارد، اما اگر همین کسب‌وکار در قالب یک شرکت باشد، اگر ورشکست شود مالک تنها مؤسس شرکت بوده و دخل‌ و تصرفی در اموال و انجام نخواهد شد و می‌تواند کسب‌وکاری دیگر راه‌اندازی کند و طلبکاران هم حق دخالت ندارند.

کسب‌ و کار شراکتی

در این مدل کسب‌وکار دو یا چند نفر با همدیگر یک کسب‌ و کار و یک بیزینس را راه‌اندازی می‌کنند.

در مرحله اول افراد سرمایه‌های خودشان رو برای راه‌اندازی کسب‌وکار به میدان می‌آورند و کسب‌وکار شراکتی به دو نوع تقسیم می‌شود:

 • شراکت کلی
 • شراکت محدود

در شراکت کلی همه شرکا به‌ صورت مساوی از مسئولیت نامحدود برخوردارند، اما در شراکت محدود سرمایه گذاران نمی‌توانند شرکای کم سهم را در خصوص عودت سهم مورد پیگیری قرار بدهند.

شرکت‌ های سهامی

شرکت‌های سهامی هویتی مستقل از مالکین خود دارند، مالکین به میزان سهامی که از شرکت دارند مالکیت خود را نشان می‌دهند. همچنین مسئولیت خیلی محدودی هم دارند در این مدل شرکت‌ها وظیفه کنترل شرکت به‌عهده هیئت‌مدیره است.

شرکت‌های سهامی به دو دسته عام و خاص تقسیم می‌شوند:

شرکت‌های سهامی عام

شرکت‌ های سهامی عام بودجه خود را از طریق فروش سهام به مردم، تامین می‌کنند. درواقع شرکت‌هایی که سهم عمده آن‌ها دست مردم باشد سهامی عام هستند.

 شرکت‌های سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص بودجه خود را از تعداد افرادی که مؤسسین هستند تامین می‌کند و سهام این شرکت به دست مردم عمومی نیست بلکه متعلق به مؤسسین خاص آن است.

شرکت‌های با مسئولیت محدود

در این مدل شرکت‌ها مالکین آن چند نفر هستند که می‌تواند اعضای خانواده دوستان و آشنایان باشند که برای هدف تجاری سرمایه‌گذاری کردند و افراد در آن از محل مسئولیت‌های محدودی برخوردارند و هر کس به‌اندازه‌ی سرمایه اولیه‌اش متعهد به پرداخت و پیگیری مسائل شرکت است. این مدل شرکت‌ها اکثراً در یک از گروه‌های مالکیت انفرادی و یا سهامی و یا شراکت قرار می‌گیرند.

شرکت‌های تعاونی

در این مدل از کسب‌ و کار مالکین با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به یک سود مشترک برسند.

بررسی راهکارهایی برای راه‌اندازی کسب‌وکار
بررسی راهکارهایی برای راه‌اندازی کسب‌وکار

اگر شما فکر می‌کنید که می‌خواهید یک کسب‌وکار برای خودتان راه‌اندازی کنید بهتر است با آموزش کسب و کار و راه اندازی آن آشنا شوید.

بررسی راهکارهایی برای راه‌ اندازی کسب‌ و کار

بهانه‌ ها

افراد زیادی هستند که دوست دارند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند و همیشه رؤیای یک شرکت و یک تجارت را دارند، اما هرگز این کار نمی‌کنند، به دلیل ترس و بهانه‌ ها و قبول نکردن مسئولیت‌ ها این کار را انجام نمی‌دهند، اما بهانه‌ها مثل یک سرعت‌گیر می‌ماند و شما باید بهانه‌هایی خود را شناسایی کرده و آن‌ها را رفع کنید.

به اطراف توجه کنید

هر چیزی که در اطرافتان می‌گذرد توجه کنید به دوستان و خانواده‌هایتان گوش بدهید.

گاهی افراد ایده‌هایی بکر و نو دارند سعی کنید آن‌ها را بقاپید و در ذهنتان اجراییش کنید و هر چیزی که به ذهنتان آمد را یادداشت کنید تا به‌موقع از آن استفاده کنید.

زمانی‌که به بقیه افراد گفتید که کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اید زبان بدن آن‌ها را در ذهن نگه دارید که آیا آن‌ها شما را تشویق کردند و یا انگیزه را گرفتند و در کارتان کارشکنی کردند؟ از نظرات و ایده‌های دیگران استفاده کنید چون بقیه از دید یک مشتری به شما نگاه می‌کنند.

حل مشکل کنید

فقط به این فکر نکنید که یک چیزی بفروشید، مشکلات را شناسایی کنید و راه‌حل‌هایی برای آن‌ها پیدا کنید تا بتوانید مشتری را بهتر جذب کنید. مثلاً برندهای مشابه خود را بررسی کنید، مشکلاتشان را پیدا کنید و در صدد رفع آن‌ها باشید و یا از اتفاق افتادن آن‌ها جلوگیری کنید.

از تجملات دوری کنید

اگر ایده خاصی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در ذهن دارید در قدم اول بهتر است به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار به کیفیت خوب محصول توجه کنید که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده کند و در عین سادگی آن را عرضه کنید.

تحقیقات بازار را فراموش نکنید

درباره رقبا و شرکای خود در بازار تحقیق کنید چون باید با این کار اهداف خود را تکمیل کنید.

سه مورد از معمول‌ ترین اشتباهات در تحقیقات بازار شامل موارد زیر است که اگر به تنهایی انجام شوند زیان بار هستند:

 • استفاده از تحقیقات ثانویه
 • استفاده از منابع آنلاین
 • استفاده از افراد آشنا

از افرادی که از محصول و خدمات شما استفاده کردند، نظرات را بپرسید، این‌طوری می‌توانید نظرات مختلف را در کنار هم جمع‌آوری کنید و به‌ آسانی مشکلات را شناسایی و حل کنید.

 برنامه کاری بنویسید

باید برای شروع و تکامل و رشد و توسعه کسب‌ و کار برنامه داشته باشید.

امور مالی را جدی بگیرید

برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌توانید از منابع مختلفی استفاده بکنید. این تامین منابع مالی می‌تواند به‌صورت درخواست کمک ازفامیل یا دوستان باشد یا پیدا کردن یک گروه سرمایه‌دار و یا مذاکره با یک شریک، درخواست وام و تسهیلات از بانک‌ها باشد.

تیم‌ سازی کنید

برای رشد کسب‌ و کار نباید تمام کارها را خودتان انجام بدهید. یک تیم حرفه‌ای بسازید و مسئولیت‌ها را تقسیم کنید و به افراد واگذار کنید مکان مشخص برای کسب‌ و کار داشته باشید که می‌تواند یک دفتر، یک مغازه و یک فروشگاه باشد.

مکان کسب‌ و کار شما بستگی به عملکرد کسب‌ و کار جامعه هدف، دسترسی و نزدیکی به رقبا، خدمات رفاهی و دیگر موارد دارد.

استراتژی فروش داشته باشید

به‌غیر از محصول و یا خدماتتان آینده کسب‌وکار شما به فروش و درآمد بستگی دارد. تکنیک‌ های فروش را یاد بگیرید و آن‌ها را بکار ببرید و یک استراتژی خوب برای کسب‌ و کار بچینید. از نه شنیدن نترسید! در ابتدای کار ممکن است شما نه زیاد بشنوید نترسید و فروش را اولویت قرار بدهید.

پاشنه آشیل موفقیت کار و کسب شما فروش است.

کسب‌ و کار را توسعه دهید

روش‌های مختلفی برای توسعه کسب‌وکار وجود دارد آن‌ها را شناسایی کنید. یک بازار جدید را هدف خود بگذارید و پیشنهادات بیشتری داشته باشید.

چند ایده کسب و کار با سرمایه کم

 • تولید محتوا
 • مشاوره اینترنتی
 • طراحی سایت
 • سازنده‌ی طلا و جواهر
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • آموزش/ مربی‌گری
 • مشاور فنی
 • مترجم
 • ستاره‌ی یوتیوب شدن
 • خدمات کاریابی
 • خدمات رسانه‌های اجتماعی
 • مشاور سئو
 • بازاریابی اینترنتی
 • نگهداری از کودکان
 • تعمیر کامپیوتر
 • دستیار انجام امور فردی
 • نگهداری از حیوانات خانگی
 • سخنران انگیزشی
 • شرکت حمل و نقل و جا به جایی
 • تعمیرکار تلفن همراه و تبلت
 • عکاس
 • خدمات مشاوره تغذیه
 • خدمات تعمیرگاه سیار
 • راهنمای شغلی
 • رزومه نویس
 • زیبایی و ماساژ
 • فروشگاه ظروف و وسایل آشپزخانه
 • فروشگاه کتاب‌های دست‌ دوم
 • فروشگاه عینک
 • ایده کسب و کار غذای خانگی
 • خدمات خرید و فروش بازار
 • کلیپ کمدی و خنده
 • بلاگ سلامت زنان
 • کمک کردن در امور حسابداری
 • فروشگاه کتاب آموزشی

سخن پایانی

امروزه کسب و کارهای مختلفی با ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی وجود دارد. بهتر است اول به خودشناسی برسید و از ویژگی های شخصیتی خود اطلاع پیدا کنید. اگر مهارت و استعدادی دارید آموزش ببینید.

انتخاب نوع کسب و کار تاثیر زیادی در موفقیت و رشد انسان در آینده دارد.

در خانه آموزش اپوایزر فرصت آموزش شروع یک کسب و کار و آموزش کارآفرینی و خلاقیت در کسب و کار برای شما مهیا شده است، فقط کافی است از دوره های آموزشی اپوایزر دیدن کنید و با اساتید مجرب آموزش کسب و کار را شروع کنید.

می‌توانید برای شروع راه اندازی کسب و کار خود دوره های زیر را مطالعه کنید:

شناسایی ارزش های متناسب با کسب و کار

بایدها و نبایدهای قانونی استارتاپ

مراحل رشد استارتاپ (Scale Up)

ارزش‌گذاری دانش فنی

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − چهار =


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/apvisern/domains/apviser.net/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/apvisern/domains/apviser.net/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/apvisern/domains/apviser.net/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110