مقالات آموزشی

اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات برای تاجران و مدیران

اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات
صادرات و واردات دوره آموزشی

اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات برای تاجران و مدیران

آشنایی با آموزش صادرات و واردات برای مدیران چه ضرورتی دارد؟ صادرات و واردات نقش مهمی در اقتصاد هر کشور ایفا می‌کند، کشورها با استفاده از واردات کالاهای موردنظر را تأمین می‌کنند و با استفاده از صادرات درآمد بالای ارزی کسب می‌کند و شرکت‌های زیادی هستند که در کشورها مسئولیت صادرات و واردات را به‌عهده دارند و نقش فعالی در اقتصاد آن کشور ایفا می‌کنند. در ادامه اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات برای مدیران را بررسی می‌کنیم و فرصت‌های آموزشی صادرات و واردات را به شما نشان می‌هیم.

معنای صادرات و واردات چیست؟

صادرات واردات از مهم‌ترین اصول اقتصاد هر کشوری است.  زمانی‌ که کالا، خدمات و یا محصولی در داخل کشور تولید می‌شود و توسط کشورهای دیگر خریداری‌ می‌شود و به آن‌جا انتقال پیدا می‌کند، به آن صادرات می‌گوییم.

اگر کالایی در کشور دیگر ساخته‌شده بود و ما آن را خریداری کردیم و به کشور خود وارد کردیم، واردات نامیده می‌شود.

فرقی نمی‌کند که این کالا توسط چه چیزی حمل شود. کشتی، هواپیما، ماشین‌های باری و یا حتی چمدان مسافرتی! وقتی کالایی از کشوری وارد بشود، واردات و یا وقتی خارج شود به آن صادرات گفته می‌شود.

تفاوت کسری تجارت و مازاد تجارت در چیست؟

صادرات و واردات، تجارت کشور را متعادل می‌کند. زمانی‌که صادرات یک کشور از واردات آن پیشی بگیرد آن کشور مازاد تجارت دارد، اما وقتی‌که واردات کشور از صادراتش پیشی بگیرد یعنی آن کشور دچار کسری تجارت است.

چه زمانی کشورها صادرات و واردات انجام می‌دهند؟

کشورها زمانی صادرات انجام می‌دهند که یک کالا و یا خدمات خاصی دارند و تولید می‌کنند که کشورهای دیگر امکان تولید آن را ندارند، پس یک مزیت خاصی نسبت‌ به کشورهای دیگر دارند.

در آن زمان آن محصول و یا کالا را به کشورهای دیگر صادر می‌کند، برای مثال: کشور ایران برتری طبیعی در تولید زعفران دارد و می‌تواند آن را به کشورهای دیگر صادر کند و همچنین تولید فرش ایران در تمامی دنیا شناخته‌شده است، پس یک مزیت ویژه‌ای در تولید فرش دارد و می‌تواند آن را صادر کند.

اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات برای مدیران
اهمیت و ضرورت آموزش صادرات و واردات برای مدیران

تاثیر صادرات بر اقتصاد کشور

صادرات باعث افزایش شغل، دستمزدها و افزایش سطح رفاه زندگی افراد می‌شود و همچنین باعث می‌شود رضایت بیشتری از دولت‌هایشان داشته باشند.

صادرات باعث افزایش مبادلات ارزی است و این باعث افزایش ذخایر ارزی در بانک‌های مرکزی کشورها می‌شود.

کشورها با ذخیره بیشتر ارزی می‌توانند ارزش واحد پول کشور خودشان را تعیین کنند و آن را مدیریت کنند و این باعث می‌شود که بتواند هزینه صادرات به کشورهای دیگر را کم کنند، برای همین در پی کسب دانش این هستند که چطور به بازار کشورهای دیگر کالاها و خدماتشان را بفروشند.

مبادله‌ی کالا یا خدماتی که بین دو کشور مختلف انجام شود تجارت بین‌ الملل گفته می‌شود. که در واقع همان می‌تواند واردات یا صادرات باشد.

زمانی که کالا یا خدماتی وارد کشور شد واردات و زمانی که کالا یا خدماتی به یک کشور خارجی فروخته می‌شود صادرات گفته می‌شود. برای تبدیل شدن به یک تاجر و بازرگان، حرفه ای نیاز به آموزش‌های صادرات و واردات دارید.

برای مثال اخذ مجوزهای لازم، فراگیری زبان و اصطلاحات بازرگانی، قوانین، بازاریابی، ایجاد ارتباطات.

با ما همراه باشید.

تعریف ساده از تجارت بین‌ المللی

تعامل اقتصادی بین دو و یا چند کشور و یا به عبارت دیگر معامله کالا و خدمات بین کشور ها تجارت بین‌الملل می‌گویند.

 تجارت بین الملل چند دسته است؟

تجارت بین‌ المللی سه دسته تقسیم بندی شده است:

 • صادرات: ارسال کالا و خدمات مشخصی به کشوری خارجی و فروش آن
 • واردات: وارد کردن کالا و خدمات مشخصی به داخل کشور برای مصارف داخلی
 • صادرات مجدد: به معنای وارد کردن کالای مشخصی به میزان بیشتر از مصرف داخلی و یا ایجاد تغییرات در آن و صادر کردن آن به کشور های دیگر

ضرورت آموزش صادرات و واردات برای مدیران

تجارت بین الملل چه مزیتی برای کشور‌ها دارد؟

تخصص در تولید کالا

معاملات تجاری باعث شده که کشور های مختلف در تولید کالا و محصولات بومی خود تخصص پیدا کنند و با کیفیتی بالا آن را تولید کنند.

انتقال اطلاعات و فناوری

بیشتر اوقات معاملات تجاری باعث انتقال اطلاعات و فناوری از یک کشور پیشرفته به کشور درحال‌توسعه می‌شود. دولت‌های کشور‌های درحال‌ توسعه معمولاً شرایطی را فراهم می‌‌کنند که نمایندگی از آن شرکت‌ خارجی برای توسعه تولید داخلی بگیرند.

ایجاد شغل

صادرات و واردات، فرصت‌های شغلی را در هر دو کشور ایجاد می‌کند. به همین دلیل است کشورهای تجاری بزرگ مانند، ایالات متحده امریکا و کره جنوبی نرخ بیکاری کمتری دارند.

آموزش صادرات و واردات برای مدیران
آموزش صادرات و واردات برای مدیران

معایت صادرات و واردات

وابستگی به کشور های دیگر

برخی اوقات اتفاقات جهانی تاثیر نامطلوب و بدی بر روی یک کالا می‌گذارد و این باعث کمیاب شدن و یا بفروش نرسیدن کالاها شود.

مثلا در اپیدمی کرونا به دلیل ممنوعیت برخی کالاها و متوقف شدن موقت معاملات تجاری باعث کمیاب شدن برخی اقلام در بعضی کشورها شده بود.

تحریم‌ها و تهدید‌ها

اگر کشوری در صنایع استراتژیک و کالاها و محصولات حساسی مثل (مواد غذایی، اقلام داروی، صنایع دفاعی و …..) بیش از حد به واردات وابسته باشد، ممکن است کشورهای مبدا تصمیم گیری‌های انجام بدهند و کشور مقصد را تحریم کنند که باعث مشکلات بزرگی می‌شود.

چرا باید برای صادرات و واردات آموزش ببینیم؟

ارزیابی توانایی کالای صادراتی

اولین گام در ارزیابی این است که محصولات و کالاهای تولیدی یا خدماتی که شرکت شما دارد باید در بازارهای داخلی به خوبی به فروش برسد.موفقیت محصول یا خدمات در بازار داخلی، نشان دهنده خوبی از این است که کالا پتانسیل خوبی برای موفقیت در صادرات دارد.

اگر محصول یا خدمات شما در بازار داخلی امتحان نشده است، بهتر است اول کار تمرکزتان را  بر فروش داخلی بگذارید.در عین حال، فرآیند کلی صادرات را ببینید تا بدانید چه زمانی محصول یا خدمات خود را برای صادرات آماده کنید.

افزایش ظرفیت

این را در نظر بگیرید که شرکت شما باید ظرفیت تولید کافی را داشته باشد. طوری که بتواند به بازار‌های جهانی برای صادرات متعهد شود و بتواند برای توسعه تامین مالی اقداماتی انجام دهد. گاهی اوقات ممکن است برای تولید برای کشورهای خاصی که دارای استانداردها و مقررات تولید خود هستند که قصد دارید محصول خود را در آن‌ها به فروش برسانید، به فضا و تجهیزات بیشتری نیاز شود.

کارت بازرگانی

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی برای بازرگانی و تجارت کالا باید کارت بازرگانی مجوزی حقوقی است را دریافت کنند.

داشتن آن برای بازرگانان و صادرکنندگان، لازم است و حکم داشتن مجوز از یک صنف خاص را دارد. کارت بازرگانی از سازمان‌ها و نهاد‌های مهمی مثل: سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی صادر میشود.

کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد، هرکدام برای امری و کاری خاص کاربرد دارد. اگر شما قصد دارید به طور غیرمستقیم و با واسطه اقدام به صادرات کالا ‌کنید، معمولا نیازی به گرفتن کارت بازرگانی ندارند.

قوانینی که باید از آن اطلاع داشته باشید

مقررات حقوقی و الزامات قانونی در هر کاری  باید یاد گرفته شود و بسیار اهمیت دارد و تجارت کالا و خدمات هم از آن مستثنی نیست.

از آنجا که تجارت با تعاملات بین‌المللی گره خورده، بنابراین نیاز است که صادرکنندگان به خوبی با نکات مهم تجارت بین‌الملل آشنا باشند تا کمتر در خطر مشکلات حقوقی قرار بگیرند.

در این باره چندین آیین‌نامه، قانون و قرارداد حقوقی وجود دارد که باید قبل از شروع فرایند تجارت کالا، آن‌ها را با دقت مطالعه کنید.

ضمن آنکه یک تاجر موفق و به طور کل یک بازرگان حرفه ای، همواره باید از دستورالعمل‌ها، رویه‌ها و فرایندهای جدید ادارای که توسط نهادهای عموما دولتی صادر می‌شود، آشنایی کامل داشته باشد.

سازمان‌های دخیل در تجارت را بشناسید

در تجارت و بازرگانی سازمان‌ها و نهادهای مختلفی دخیل هستند که باید با آن‌ها ارتباط داشته باشید.

برای مثال: اتاق بازرگانی نقش مهم و اصلی را در فرایند صادر کردن کارت بازرگانی دارد یا نقش کنسولگری‌های ایران در سایر کشورها در بازاریابی صادراتی بسیار مهم است.

در نتیجه بستگی به این دارد که در کدام از مراحل و زنجیره صادراتی نقش داشته باشند و به شما کمک کنند. نهادهای بازرگانی مجموعه ای از سازمان‌های دولتی، تعاونی، خصوصی و تشکل‌هارا تشکیل میدهد. بهتر است از اخبار، رویدادها و تحولات مربوط به این سازمان‌ها مطلع باشید.

بازاریابی تجاری

اگر شما برای تجارت به روش مستقیم و بدون واسطه اقدام کردید، حالا دیگه وقت آن است که برای کالاهای خود در کشور مقصد مشتری پیدا کرده یا به عبارتی بازاریابی انجام دهید. بازاریابی کالای تجاری اولین محک جدی برای شناخت بازار کشور مقصد و آشنایی با کلیات آن است. حتی امکان دارد بعد از این اقدام از صادرات کالا به آنجا منصرف شده یا محصولات دیگری را ارسال کنید.

در بازاریابی بین‌الملل فاکتورهای زیادی مثل فرهنگ و آداب و رسوم، قوانین کشور مقصد، قوانین بین‌المللی تجاری، وضعیت بازار کشور مقصد و بسیاری نکات دیگر در آن نقش دارند. انجام بازاریابی تجاری می‌تواند به روش‌ها و چارچوب‌های مختلفی صورت بگیرد.

امور گمرکی و ترخیص کالا

امور مربوط به گمرک و ترخیص کالا یکی از اصلی‌ترین کارهای است که یک بازرگان باید در صادرات یا واردات کالا انجام دهد. ترخیص کالا به فرایندی قانونی گفته می‌شود که در آن ورود یا خرج یک کالا به یک مقصد خاص انجام خواهد شد. در غیراینصورت آن کالا قاچاق به حساب می آید.

بنابراین اطلاع از امور گمرکی و فرایندهای انجام کار در این سازمان‌ها، برای صادرکنندگان بسیار نقش مهمی دارد. به محض ورود کالا به گمرک تا لحظه خروج کالا از آن، فرایندهای مختلفی انجام خواهد شد.

اما این را در نظر بگیرید که ممکن است فرایند ترخیص بعضی از کالاها دارای روش‌های متفاوتی بوده یا آنکه به مجوزهای بیشتری نیاز داشته باشند.

بیمه را فراموش نکنید

هر یک از راه‌های جاده‌ای، دریایی، هوایی و ریلی ممکن است خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد. بسیاری از کالا‌های صادراتی در بین راه بنا به دلایل مختلف ممکن است از بین رفته یا اسیب ببیند و اینکه دیگر قابل استفاده نباشند.

بعضی اوقات بعضی از کالاها ممکن است بنا به دلایل مختلفی مثل طولانی شدن فرایندهای گمرکی و ماندن در جای نامناسب و موارد دیگر ارزش خود را از دست بدهند. بیمه‌های کالا‌های صادراتی انواع مختلفی دارند. هر کدام دارای تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر هستند.

برای مثال، برخی از آن‌ها صرفا یک سری مشکلات و خطرات احتمالی که  عموما ممکنه اتفاق بیوفتد را پوشش می‌دهند. اما برخی دیگر، موارد بیشتری را پوشش می‌دهند که به طبع قیمت بیمه‌نامه‌ها بیشتر است. ضمن آنکه به طور کل بیمه‌نامه‌ها برخی خطرات خاص را پوشش نمی‌دهند.

حمل‌ونقل کالا و روش‌های آن

 برای حمل و نقل در تجارت بین الملل معمولا روش‌های مختلفی از قبیل جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی وجود دارد.  اینکه کدام یک را برای صادرات کالا انتخاب کنیم به عوامل زیادی بستگی دارد. در هر روش مزایا و همچنین معایب خاص خود را داشته و نمی‌توان گفت بهترین روش حمل کالا در صادرات کدام است.

اینکه کدام روش حمل‌‌ونقل کالا برای صادرات، انتخاب کنید، باید به نوع کالا و ویژگی های آن توجه کنید، تا کالای مورد نظر بدون اینکه ارزش آن کاهش پیدا کند به مقصد برسد. به عنوان مثال، ممکن است کشتی و حمل‌ونقل دریایی مناسب حمل برخی کالاها نباشد یا برعکس.

اصول مکاتبات بازرگانی خارجی یاد بگیرید

 زمانی که قدم در راه تجارت میگذارید باید بدانید که برقراری ارتباطات با اشخاص و شرکت‌های خارجی یکی از اصول جدا نشدنی تجارت است. بنابراین باید کاملا به زبان، فرهنگ، آداب و رسوم و قوانین کشور مقصد آشنایی داشته باشید. از این مساله مهم‌تر، اصول و قواعد حاکم بر روابط تجارت بین‌الملل است.

مکاتبات تجاری مهم‌ترین شیوه برقراری ارتباطات تجاری شکل می‌دهند که خود به روش‌های مختلفی از جمله نامه‌نگاری، ارسال ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و برخی روش‌های دیگر تقسیم‌بندی می‌شود.

از طرفی، در مکاتبات بازرگانی خارجی باید به چگونگی عقد قراردادهای تجاری بین‌المللی و در نظر گرفتن قوانین این حوزه توجه کرد.

یادگیری اصطلاحات مهم بازرگانی خارجی  

 زبان تجارت بین‌الملل دارای اصطلاحات خاصی است که تسلط بر آن اهمیت دارد که هر کدام از آن‌ها دارای بار معنایی و حقوقی خاص خود هستند. در عقد قراردادهای تجاری یا بسیاری از موارد دیگر باید به آن‌ها توجه کرد.

واژگان و اصطلاحات تجارت بین الملل بیشترین نقش را براش ایفا میکند که یک تاجر حرفه ای باید به تمامی آن‌ها مسلط باشد. برخی از این اصطلاحات مربوط به گمرک و ترخیص کالا، برخی دیگر مرتبط با حمل‌ونقل کالا یا مسائل بانکی و ارزی است.

نقل‌ و انتقالات ارزی

تبادلات بانکی و نقل‌ و انتقال ارزی مهم‌ترین نقش در بخش‌های زنجیره صادراتی دارد. چرا که صادرکننده نیاز دارد با اصول بانکداری بین‌الملل و حقوق بین‌الملل به خوبی تسلط داشته  باشد. تفاوت‌های حقوقی و بانکی میان کشورهای مختلف را درک و شناسایی کند.

خصوصا آنکه کشورمان چندین سال‌ است که با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند و این موضوع حساسیت تبادلات بانکی را چند برابر کرده است.

این را فراموش نکنید که صادرکنندگان نیاز به تامین ارز به دلیل مباحثی همچون تعهد ارزی دارند و نوسانات چند سال اخیر بازار ارز باعث ایجاد مشکلاتی در این خصوص برای تجار و بازرگانان شده است.

روش‌های مختلفی در نقل‌وانتقال ارزی برای تبادل پول و پرداخت وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها دارای خطر‌هایمختلفی برای خریدار و فروشنده است. انتخاب و توافق بین خریدار و فروشنده جهت انتخاب یکی از این روش‌ها بستگی به عوامل مختلف دارد.

انواع صادرات

صادرات به دو دسته تقسیم می‌شود مستقیم و غیرمستقیم که هر کدام از آن‌ها به چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند.

صادرات مستقیم

معمولاً فروشندگانی که صادرات آن‌ها آن‌قدر زیاد شده که می‌توانند تمامی هزینه‌ها و فعالیت‌های ضروری برای فروش محصولات خودشون رو در کشور مقصد به‌عهده بگیرند.

که این موارد شامل مشخص کردن ظرفیت بازار، پیدا کردن مشتری، مشخص کردن کانال‌های توزیع، انجام امور اسناد و مدارک و حتی موارد مربوط به حمل، بیمه هم بتوانند انجام بدهند صادرات مستقیم به شکل‌های زیر انجام می‌شود

نماینده صادراتی

واسط خریدار در کشور مبدأ کالا را از فروشنده می‌خرد و بابت آن کارمزد دریافت می‌کند که می‌تواند توزیع‌کننده و یا تولیدکننده هم باشد نماینده سیار شرکت در زمان‌هایی که لازم باشد برای فعالیت‌های تجاری به خارج از کشور می‌فرستد.

تاسیس شعبه فروش در خارج

این مورد این امکان را به فروشنده می‌دهد که در بازارهای خارجی به‌طور دائم حضور داشته باشد و بتواند آن را کنترل کند همچنین مسئولیت فروش و توزیع را به‌عهده بگیرد و فعالیت‌هایی مثل انبارداری و تبلیغات هم برعهده‌ی اوست.

فروش کالای مکمل

در این روش این روش که مناسب شرکت‌های چندملیتی است شرکت از طریق روش‌هایی که کالاهای خود را می‌فروشد در کنارش کالاهای که مکمل و مناسب فرآورده‌ها و کالاهای خودش است هم می‌فروشد و درآمد این کار از محل حق کار و یا فروش انحصاری آن تامین می‌شود.

صادرات غیرمستقیم

صادرات غیرمستقیم بیشتر مناسب شرکت‌هایی است که تازه قدم به راه صادرات گذاشتند این فرم از صادرات نیاز به سرمایه زیادی ندارد و شرکت مجبور به بستن قراردادهای مختلف و یا داشتن نماینده در خارج از کشور نیست. همچنین ریسک کمتری هم برای کسب‌وکارش دارد

 صادرات غیرمستقیم به چند روش تقسیم می‌شوند:

 • شرکت‌های تجاری
 • شرکت‌های مدیریت
 • صادرات قطعی
 • صادرات موقت
 • صادرات مجدد

واردات کالا

کالایی که در هر کشوری تولید و یا فرآوری شود و از راه‌های تجاری به کشور دیگری وارد شود واردات کالا کد می‌گویند.

شرکت‌های واردکننده باید تسلط کافی به قوانین واردات کشور داشته باشند و دائماً به این نکته توجه کنند که ممکن است قوانین بروزرسانی شود.

مراحل واردات کالا

شرکت‌های بازرگانی و تجار با توجه به شرایطی که دارند می‌توانند کالاهای مختلف را وارد کشور کند، اما همه این کارها مراحلی دارد که باید آن‌ها را انجام بدهند.

گرفتن کارت بازرگانی

اولین قدم در کار تجاری گرفتن کارت بازرگانی هستش این کارت را از وزارت سمت و اتاق بازرگانی صادر می‌کنند.

کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد:

کارت تجاری موردی صنعتی خدماتی و غیره و در دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شود انتخاب حوزه فعالیت حوزه فعالیت در واردات کالا باید تعیین شود می‌توانید حوزه فعالیت را به چند شکل انتخاب کنید برای مثال برخی تصمیم می‌گیرند که در یک شرکت خاص فعالیت کند و اقدام به واردات انواع کالا از اون کشور انجام بدن و یا محصول خاصی را از کشورهای مختلف که در آن حوزه فعالیت دارند وارد کنند.

آشنایی با قوانین و مقررات

یک تاجر و بازرگان باید با تمامی مقررات قوانین و نکات مختلف حوزه فعالیتش آشنا باشد برخی اوقات واردات یک کالای خاص ممنوع می‌شود یا تعرفه وارداتش تغییر می‌کند و یا کشوری که از آن کالا وارد می‌کنند محدود شده و دیگر امکان واردات ندارد برای همین واردکننده باید به تمامی قوانین آشنا باشد .

ارسال پیش‌فاکتور

بعد از توافقاتی که در خصوص خرید کالا انجام می‌شود فروشنده باید درخواست ارسال پیش‌فاکتور کند که یکی از مراحل مهم در واردات هستش مشخصاتی که باید در پیش‌فاکتور ثبت شود قیمت،

وزن، تعداد، نوع عرضه، مبادله شونده کشور مبدا و مقصد، اطلاعات خریدار و فروشنده، ثبت سفارش دراین مرحله واردکننده باید سفارشات خود را در سامانه وزارت صنعت ثبت کند و با توجه به کالای موردنظر ثبت سفارش‌های مختلف و مراحل مختلفی دارد.

گاهی برای واردات یک نوع کالا علاوه‌بر مجوزی که از وزارت سمت می‌گیرید باید از دستگاه‌های مربوطه هم مجوز بگیرید تخصیص ارز فروشنده و خریدار باید در مورد این‌که چه نوع ارزی مبادله کنند با هم به توافق برسند و واردکننده باید اون ارز را تهیه کند.

تهیه ارزها به چند روش انجام می‌شود؟

 • ارز دولتی
 • ارز نیمایی
 • از طریق صرافی
 • از طریق بانک
 • برات
 • اعتبار اسنادی

ترخیص کالا

بعد از این‌که تمام مراحلی که گفته شد، انجام دادید. باید واردکننده مدارک و اسناد را به نماینده گمرک بدهد تا در گمرک اظهار نامه برایش ثبت شود و با پرداخت هزینه‌ها کالا را ترخیص کند و این مرحله از مراحل بسیار مهم است که واردکننده‌ها می‌توانند از طریق کارگزاران رسمی گمرکی این کارو انجام بدهد.

مهم‌ترین صادرات ایران

از مهم‌ترین صادرات ایران ، مشتقات نفتی و شیمیایی هستند.

میعانات گازی

هفده درصد از سهم صادرات ایران را معیانات گازی به خود اختصاص دادند.

روغن‌های سبک و فرآورده‌های آن

روغن‌های سبک و فرآورده‌های آن به‌جز بنزین با سهمی حدود 3/81 از کل صادرات ایران رتبه دوم صادرات ایران را دارند.

 پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن با سهم 3/6 درصد در جایگاه سوم صادرات ایران است.

پروپان مایع

پروپان مایع با سهم 3/32 درصد از صادرات ایران یکی از مهم‌ترین صادرات ایران به سایر کشورهای جهان است.

متانول

متانول با سهم حدود 3/17 درصد از سهم صادرات ایران در جایگاه پنجم صادرات ایران قرار دارد.

مواد معدنی و مصالح ساختمانی

سالانه مقدار زیادی از سنگ‌آهن خاک سرخ سنگ مس سنگ مرمر سنگ روی سنگ گچ نمک طعام سرامیک سیمان آجر شن و ماسه از ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود. که بیشتر این‌ها را به کشورهای عراق ترکیه افغانستان امارات و چین صادر کردن

محصولات کشاورزی و دامی

ایران یکی از فعالان صادرات محصولات کشاورزی و دامی است. میوه تازه، بادام پسته، میوه‌های خشک، سبزیجات، خرما، ماهی، خاویار، میگو، پوست و چرم به کشورهای دیگه صادر شده که از بین این محصولات خرما، پسته، زعفران بیشترین سهم صادرات را دارند.

صنایع دستی

صنایع دستی یکی دیگر از محصولات مهم صادراتی ایران صنایع دستی هستند. فرش، گلیم، سفالگری‌ها و قلم‌کاری ازجمله محصولات صادراتی ایران است و بیشترین کشورهایی که مشتری فرش ایرانی هستند: آمریکا، آلمان، ایتالیا ، امارات، لبنان، سوئیس، فرانسه، ژاپن و انگلیس هستند.

صادرات صنعتی

در بخش صنعتی صادرات ایران شامل کاغذ و محصولات کاغذی، مبلمان، وسایل ارتباطی مثل: تلویزیون و رادیو می‌باشد.

ایران به کدام کشور ها بیشترین صادرات دارد؟

آمارها نشان می‌دهد که کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، امارات و کشورهای اوراسیا اصلی‌ترین کشورهایی هستند که ایران به آن‌ها کالا صادر می‌کند.

واردات ایران بیشتر به کدام کشورها است؟

واردات ایران از کشورهای دیگر عمده‌ترین واردات کالا به ایران از کشورهایی مثل چین امارات کره ترکیه و آلمان می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها بخش ماشین‌آلات و وسایل نقلیه هستند .

لیست ماشین‌آلات و ابزار و قطعات آن‌ها شامل جرثقیل‌های برجی ماشین‌های حفر کننده زمین لوازم لازم برای ساخت ماشین ماشین‌های بافندگی و مواد شیمیایی است

واردات مواد غذایی

عمده‌ترین واردات ایران در حوزه مواد غذایی ذرت‌های دامی برنج سویا جو و گوشت منجمد گاو اساسی‌ترین کالاهایی هستند که وارد ایران می‌شوند گوشی تلفن‌همراه گوشی تلفن‌همراه یکی دیگر از کالاهای وارداتی به ایران است که چه از طریق واردات با نظارت و چه از طریق قاچاق وارد ایران می‌شوند.

دیگر کشورهای وارد کننده به ایران

از دیگر وارد کنند گان کالا به ایران میتوان

 • واردات کالا از کانادا
 • گرجستان
 • پاکستان
 • ارمنستان
 • واردات محصولات کشاورزی از اوکراین
 • واردات مدارهای مجتمع الکترونیک، انواع خودرو، ماشین آلات انواع کشتی برای حمل بار و مسافر، طلا، روغن های معدنی، ابزار نوری، عکاسی، سینما، آهن و فولاد، مواد پلاستیکی، مواد شیمیایی ارگانیک، مروارید طبیعی یا پرورده از ژاپن
 • واردات گوشت از استرالیا،
 • واردات خودرو از کره جنوبی

سخن پایانی

تمامی مراحل و روش‌های صادراتی که به آن‌ها اشاره شد می‌تواند به شما در تبدیل شدن به یک تاجر حرفه ای و کارکشته تبدیل کند.

 فراموش نکنید که صادرات یک زنجیره است و لازم نیست که حتما خود شما صادرکننده باشید.

حواستان باشد که برخی از کشورها جزو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند که در تجارت با ایران از مزیت و اولویت بیشتری برخوردار هستند.

برخی دیگر از کشورها نیز شامل کشورهای همسایه و آسیایی هستند که این کشورها از مقاصد اصلی کالاهای صادراتی ایران هستند.

اگر با دوره‌های آموزشی ما همراه باشید می‌توانید به صورت مفصل و حرفه ای دوره های آموزشی صادرات و واردات با کشورهای دیگر را بیاموزید و در صنعت خود موفق باشید. (وبینارهای آموزشی اپوایزر را از دست ندهید.)

علاوه بر دوره های آموزشی عالی، خدمت جلسه ‌های مشاوره موثر برای رشد آگاهی شما درباره تجارت را هم داریم.

بهره گیری از مشاوره صادرات و تجارت می‌تواند برای شما شرایطی بسیار ایده آل را جهت کسب حداکثر سودآوری از تجارت و بیزینس ایجاد کند.

در آموزش تجارت ایران با همسایگان با ما همراه باشید و رویدادهای مارا دنبال کنید.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =