مقالات آموزشی

ضرورت آموزش توسعه مهارت فردی

ضرورت آموزش توسعه مهارت فردی
توسعه مهارت فردی

ضرورت آموزش توسعه مهارت فردی

افراد زیادی با تلاش و تمرکز بر روی مهارت‌ های خود باعث توسعه مهارت‌ های فردی می‌شوند و این باعث می‌شود که دستاوردهای خیلی ویژه و خیره‌ کننده در زندگی داشته باشند. در تمام دنیا آموزش و سبک زندگی به سمت مهارت محوری رفته است و اهمیت این موضوع خیلی زیاد است.

برای مثال مردم ارتباطشان را با آدم‌ها بیشتر می‌کنند، شغل بهتری پیدا می‌کنند، درآمدشان بیشتر می‌شود و …. در این مقاله به شما راه های توسعه مهارت‌ فردی را توضیح می‌دهیم و اینکه چه‌طور به آن‌ها برسیم.

درآینده آموزش‌های مفید و حرفه‌ای در اپوایزر در این خصوص بر روی سایت قرار می‌دهیم با ما همراه باشید.

مهارت‌ فردی چیست؟

به مهارت‌های نرم soft skills، مهارت ‌های بین فردی و مهارت‌های انسانی مهارت‌های فردی گفته می‌شوند.

در واقع ویژگی‌ها یا صفات فردی هستند که از طرق مختلف به تعامل اجتماعی مرتبط می‌شوند.
البته مهارت ‌های نرم در برابر با مهارت‌های سخت hard skills قرار می‌گیرند.

مهارت سخت چیست؟

مهارت‌های سخت همان دانش فنی است که نیاز به آموزش دارد به این معنا که شما برای بدست آوردن آن‌ها باید مورد آموزش قرار بگیرید یا خودتان آن‌ها را بیاموزید. این مهارت‌ها معمولا در رزومه شما لیست می‌شوند و شناسایی آن برای کارفرما آسان است و شامل مواردی مانند:

 • کار کردن با یک وسیله
 • یادگیری زبان‌ های خارجی
 • داشتن مدارک تحصیلی
 • برنامه‌ نویسی کامپیوتر و …

مهارت‌های سخت مهارت‌های آموزشی هستند.

یادگیری مهارت ‌های سخت نسبتا نیاز به تلاش بیشتری دارد. مهارت‌های نرم‌ شما می‌توانند مکمل مهارت های سخت باشند، و شما را به یک متقاضی مناسب و واجد شرایط برای هر شغلی تبدیل کند.

آموزش توسعه مهارت فردی

توسعه مهارت‌های فردی یعنی این‌که تلاش کنید تا به بهترین نسخه از خود تبدیل شوید. برای توسعه مهارت‌های فردی باید راه درست را انتخاب کنیم تا ما را به اهدافمان برساند و این‌ موضوع وابسته به اهداف هر کسی در زندگی‌اش است اما برخی اوقات باید مهارت‌های خاصی را هم آموزش ببینید تا در جهان پر رقابت امروز بتوانید حرفی برای گفتن داشته باشید.

توسعه مهارت های فردی
توسعه مهارت های فردی

چند نکته برای توسعه مهارت های فردی

نیازهای خود را بشناسید تا بدانید برای بهتر شدن و رشد و توسعه روی چه چیزهایی باید کار کنید.

به این توجه کنیم که باید دائماً در راه پیشرفت و رشد مداوم باشید و نباید توقف کنید.

ممکن است در مسیر پیش رو دچار چالش‌ها و مشکلات زیادی بشید که باید در برابر این طوفان‌های مسیر قوی باشید.

اگر برنامه‌ ریزی منظمی داشته باشید در کنار این اصول و قواعد می‌تونید به اهداف خودتون برسید و خودتون رو توسعه بدید.

چیزهای جدید و تازه یاد بگیرید هر وقت که چیز جدیدی یاد بگیرید یک قدم جدید در راه توسعه فردی گذاشته‌اید.

خودشناسی بهترین راه است که بدونید چه هستید چه می‌خواهید و چه کار می‌خواهید در آینده انجام دهید.

برای رشد و توسعه فردی نیاز هست که از منطقه‌ی امن خودتون خارج بشید یعنی جایی‌ که دیگر تلاش و چالشی برای بهتر شدن ندارید یعنی بی‌خبری باید از این بی‌ خبری خارج بشید تا بتوانید رشد کنید.

چرا توسعه مهارت های فردی اهمیت زیادی دارد؟

مهارت‌های فردی در مقایسه با مهارت‌های سخت، کمتر در داوطلبان پیدا می‌شود. اما این را هم باید در نظر داشته باشیم که در مقایسه با مهارت‌های فردی، زمان بسیاری را صرف یادگیری مهارت‌های سخت و فنی می‌کنیم. در صورتی که مهارت های فردی در فروش و بازاریابی، کار تیمی و رشد و توسعه سازمان، بیش از مهارت‌های سخت اهمیت دارند.

استخدام افرادی که وظایف شغلی خود را به درستی انجام می‌دهند، در کار تیمی همکاری دارند و باعث پیشرفت آن‌ها نیز می‌شوند، برای مدیران و کارفرمایان ارزش زیادی دارد. اما اگر بتوانید ثابت کنید که شما جزو آن دسته از افرادی هستید که برای یک سازمان بسیار سودمند خواهید بود، در هر مرحله از استخدام از دیگر افراد یک پله بالاتر خواهید رفت.

چطور مهارت‌های فردی رو توسعه بدیم؟

تمرکز کردن بر روی مهارت‌هایی که باعث نشان‌ دادن جلوه مثبت شخصیتتون می‌شه در گرو توسعه دانش و خودآگاهی درادامه مسیر رسیدن به توسعه مهارت‌های فردی را براتون خواهیم گفت.

چطور مهارت‌های فردی رو توسعه بدیم؟ آموزش توسعه مهارت فردی
چطور مهارت‌های فردی رو توسعه بدیم؟ آموزش توسعه مهارت فردی

مشخص کنید به کدام یک از مهارت‌ها نیاز دارید

اولین قدم برای شروع برنامه این است که بدانیم هدفمان چیست و با کارکردن بر روی مهارت‌های ما به چه چیزی می‌خواهیم برسیم برای این کار باید اهدافی را مشخص کنیم و راه اون‌ها رو دقیق و درست مشخص کنیم مثلاً برای رسیدن به بدنی سالم و ورزیده باید سبک زندگی سالم داشته باشید. باید تغذیه خود را مدیریت کرده و حتما برنامه روتین ورزشی داشته باشید.

خودمان پشتیبان خودمان باشیم

در مسیر حرکت به سمت پیشرفت استرس و اضطراب از عوامل مخرب روحی است که زیاد داشتن این عوامل باعث می‌شود که شما در مسیر پیشرفت و توسعه فردی قرار نگیرید و انگیزه خود را از دست بدهید پس باید تلاش کنید از راه‌های مناسب و آرام‌بخش استرس اضطراب و استرس را از خودمان دور نگه داریم یکی از کارهایی که باید انجام بدید این است که روش‌ها و ترفندهای مناسب آرام کردن خودتون رو یاد بگیرید تا بتونید در موقعیت‌های سنگین خود را تسکین بدید.

مثل روش‌های مدیتیشن در روز که باعث می‌شود ما آرام باشیم و استرس از لحظه‌های زندگی‌مون دور کنیم.

ترس و دلهره در مواجهه با چالش‌ها

همه آدم‌ها در مواقع مواجهه با چالش‌ها و مشکلات مختلف در زندگی دچار دلهره و ترس‌هایی می‌شوند و باعث می‌شود که پیشرفت نکنیم و در منطقه امن خود آرام بمانیم که این باعث می‌شود تا شما قدم‌های محکمی در مسیر تازه برندارید.

برای رشد باید ذهنیت مون رو نسبت‌به مشکلات تغییر بدیم یعنی به‌دنبال چالش‌ها و تجربه‌هایی باشیم و بدانیم که در مسیر یادگیری چیزهای تازه‌ای به دست می‌آوریم و از آن‌ها نترسیم.

تاب آوری

تاب آوری را در خود افزایش بدیم در مسیر رشد و توسعه باید طاقت و تاب آوری و انعطاف‌پذیری را در خود بیشتر کنیم زندگی پر از بالا و پایین هاست که باید آن‌ها به‌عنوان واقعیتی انکارناپذیر قبول کنیم و اگر این تاب آوری را در برابر مشکلات نداشته باشیم امکان رشد ماه به سوی جلو گرفته می‌شه مثبت اندیشی در زمان حال زندگی کردن مدیریت احساسات به ما کمک می‌کنه تا تاب آور شویم و با نیروی بیشتری در راه توسعه فردی و ساختن زندگی تلاش کنیم.

چارچوب و ارزشی برای زندگی داشته‌ باشیم

اگر برای خود چارچوب و ارزشی قائل نباشیم در نوسانات زندگی گم می‌شیم پس زمان توسعه دادن ارزش‌ها مون باید به توسعه دادن مهارت‌ها مون باید برای ارزش‌ها و چارچوب‌های زندگی‌مان اهمیت قائل بشیم و اگر چارچوبی نداشته باشیم معلوم نیست که به چه سمتی کشیده می‌شویم.

برای مثال؛ مهربانی پرتلاش بودن خلاقیت داشتن باعث می‌شود که، به مسیر توسعه فردی خود جهت بدید، باید دید که چه چیزی برای شما مهم‌تر است و شما را راضی و خشنود می‌کند تا در مسیر توسعه فردی تلاش بیشتری کنید.

برنامه‌ ریزی داشته باشید

همان‌طور که قبلاً گفتیم برای توسعه مهارت‌های فردی باید برنامه‌ریزی داشته باشید برنامه‌ریزی یعنی این‌که بدانید چه زمانی چطور و اصلاً چرا باید به کدام سمت حرکت کنیم تغییرات را زیر نظر بگیرید برای این‌که ببینید درحال رسیدن به اهداف خودتون هستید یا نه باید تغییرات را مدام رصد کنید و پیگیری کنید و مسیری که در آن حرکت می‌کنید را به‌ دقت زیر نظر بگیرید.

همیشه در مسیر توسعه فردی کمی ایست کنید، همه‌چیز را مرور کنید که اگر نیاز بود مسیر خود را تغییر دهید توجه به مسیر حرکت شما باعث می‌شود که رشد بیشتری داشته باشید.

به دستاوردهای قبلی خودتون اکتفا نکنید

سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید تا بتوانید با یاد گرفتن مهارت‌های جدید مسیر تازه‌تری را برای خودتون باز کنید و به خودتون رو به نسخه بهتری تبدیل کنید منبع الهام و انگیزه برای خودتون ایجاد کنید چیزی که باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود و شما را پر شور و انگیزه می‌کند خیلی مهم است ممکن است گاهی یک شخص در زندگی شما باعث این انگیزه شود، گاهی اوقات ترتیب دادن یک موقعیت خاص ورزش کردن و یا مرتب کردن محل کار به‌هرحال هرچیزی که باعث ایجاد انگیزه در شما شود.

به خودآگاهی برسید

اگر شما تمام جزئیات ذهن و رفتار خودتون رو بشناسید به توسعه باورنکردنی در زندگی‌تون می‌رسید و در ابعاد مختلف زندگی موفق‌تر می‌شوید، کسی که خودشو بهتر بشناسه تصمیمات بهتری هم در زندگی و شغل زندگی شغلی و خصوصی خودش می‌گیرد ورزش کنید ورزش کردن درست است که برای سلامتی خوب اما شرایطی برای شما ایجاد می‌کنه که باعث اعتمادبه‌نفس بالا می‌شه اگر شما اندام و ظاهر مناسبی داشته باشید زیباتر می‌شوید و این باعث بالا رفتن اعتماد به نفستون می‌شود.

سرگرمی برای خودتان ایجاد کنید

اگر شما برای خودتون تفریح و سرگرمی ایجاد کنید اثرات مثبتی بر روی جسمتان می‌گذارد و و باعث می‌شود که انسان چندبعدی شود.

نقاط قوت خود را دست‌ کم نگیرید

نقاط قوت خود را دست‌کم نگیرید و آن را توسعه دهید اگر به فکر توسعه مداوم هستید باید در زمینه‌هایی هم که جزء نقاط قوت شما محسوب می‌شود تلاش کنید و آن‌ها و در آن‌ها قوی‌تر شوید هرچقدر روی نقاط قوت تون بیشتر کار کنید مسلط‌‌‌تر می‌شوید و می‌توانید به جنگ نقاط ضعف خود بروید خطاها را بپذیرید و درصدد رفع آن‌ها باشید.

در مسیر رشد و توسعه فردی باید اشتباهاتمان را قبول کنیم و از آن‌ها نترسیم چون همین اشتباهات باعث رشد و ساختن انسان‌ها می‌شود سرزنش کردن خودتون رو کنار بگذارید و از گذشته درس بگیرید و به سمت جلو حرکت کنید و در مسیر رشد و توسعه نباید از اشتباه کردن بترسید.

خوب گوش کنید

یکی از راه‌هایی که باعث ایجاد ارتباطی قوی با بقیه می‌شود خوب گوش دادن است اگر شنونده درجه یکی باشید با آدم‌ها ارتباط مؤثری برقرار می‌کنید و باعث می‌شود که بقیه از صحبت با شما لذت ببرند همچنین باعث می‌شود که شما هر موضوعی را درست و دقیق درک کنید.

مهارت حل مسئله

کتاب‌هایی که در مورد توسعه مهارتهای فردی نوشته شده‌اند را بخوانید.

یکی از بهترین‌ترین راه‌ها برای رسیدن به توسعه‌ی فردی خواندن مطالب و کتاب‌هایی است که دیگران برای توسعه و بهبود وضعیت خود انجام داده‌اند.

افرادی که به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند یا توانسته‌اند در توسعه‌ی فردی دستاورد بزرگی داشته باشند، نتایج حاصله را بصورت کتاب‌هایی تدوین و منتشر کرده‌اند.

با تهیه و مطالعه‌ی این نوع کتاب‌ها می‌توانید از تجربیات دیگران، روش‌ها و ابزاری که آن‌ها برای توسعه‌ی خود از آن استفاده کرده‌اند مطلع شوید.

این نکته را فراموش نکنید که در مطالعه‌ی آثار دیگران کتاب‌هایی را انتخاب کنید که با وضعیت فعلی شما همخوانی بیشتری داشته باشد و یا با اهداف شما هماهنگی بیشتری داشته باشند، در این صورت با علاقه و انگیزه‌ی بیشتری آن را مطالعه خواهید کرد.

برنامه‌های توسعه‌ی مهارت فردی چه نتایجی برای مدیران کسب و کار دارد؟

 • از اهداف افراد درک بهتری دارند.
 • از نقاط قوت و نیازهای شغلی کارکنان شناخت بهتری دارند.
 • استعداد و مهارت‌های بالقوه‌ی افراد را شناسایی میکنند.
 • استفاده بهتر از افراد در راستای مهارت‌های آن‌ها.
 • بازدهی بالا، پیشرفت و موفقیت سازمانی.

افراد و کارکنان از برنامه‌های توسعه‌ی به چه نتایج و اهدافی به دست پیدا می‌کنند؟

 • شناخت مهارت‌های موجود و افزودن مهارت‌های لازم برای بهتر شدن در شغل خود
 • پیشرفت در مسیر شغلی خود و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ و کوچک
 • بالا رفتن رضایت شغلی فرد
 • افزایش مسئولیت‌پذیری فرد
 • شناخت نقاط ضعف و خصوصیات منفی و از بین بردن آن‌ها
 • شناخت نقاط قوت و خصوصیات مثبت و بهبود آن‌ها در راستای نیازهای شغلی
 • کسب مهارت‌ها و آموزش‌های لازم در جهت نیازهای شغلی
برنامه‌های توسعه‌ی مهارت فردی چه نتایجی برای مدیران کسب و کار دارد؟
برنامه‌های توسعه‌ی مهارت فردی چه نتایجی برای مدیران کسب و کار دارد؟

چه افرادی نیاز به برنامه‌ توسعه‌ فردی دارند؟

 • افرادی که انگیزه و اشتیاق زیادی برای تغییر دارند.
 • افرادی که از شغل، تحصیلات و موقعیت فعلی خود رضایت ندارند و می‌خواهند موقعیت‌های جدید را تجربه کنند.
 • افرادی که به آموزش و بکارگیری مهارت‌های جدید در زندگی خود نیاز پیدا می‌کنند.

سخن پایانی

یادمان نرود که ما چقدر انسان‌های تأثیرگذار و پرقدرتی هستیم و چه کارهایی از دستمان برمی‌آید برای بهتر شدن برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودمان باید مهارت هایی که باعث رشد و توسعه فردی می‌شود را یاد بگیریم و آن‌ها را اجرا کنیم.

تقویت کردن برخی از مهارت‌های فردی و آموزش توسعه مهارت فردی می‌تواند در برجسته‌سازی توانایی‌های شما موثر باشد. و باعث جذب کارفرمایان شود. کارمندی که مهارت‌ های فردی قوی دارد، می‌تواند به توسعه و رشد هر پروژه‌ای که روی آن کار می‌شود، کمک کند.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =