مقالات آموزشی

آموزش تجارت با ترکیه با اساتید مجرب

آموزش تجارت با ترکیه
تجارت با ترکیه

آموزش تجارت با ترکیه با اساتید مجرب

ترکیه یک کشور بزرگ با بیش از 80 میلیون جمعیت است. با توجه به همسایگی این کشور با ایران برخی از شرکت ها و تجار به فکر تجارت با این کشور می‌افتند. در این مقاله قصد داریم تا به شما چگونگی تجارت با ترکیه را آموزش دهیم و به شما بگوییم که چرا آموزش تجارت با ترکیه مهم است و باید در این زمینه اطلاعات داشته باشید.

از نظر اقتصادی کشور ترکیه در چه جایگاهی قرار دارد؟

برای اینکه بتوانید یک تجارت موفق با ترکیه داشته باشید. در ابتدا شما باید بدانید که ترکیه چه کشوری است و چه رسم و رسوم‌هایی دارد. ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی کشوری است بین 2 قاره آسیا و اروپا که به بازار‌های منطقه‌ای در خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوب  قفقاز دسترسی دارد.

همین موضوع سبب شده تا سرمایه گذاران اروپایی و آسیایی به این کشور برای تجارت توجه ویژه ای کنند. 97 درصد کشور ترکیه از بخش آسیایی تشکیل شده و تنها 3 درصد این کشور در قاره اروپا قرار دارد. این 2 بخش کشور ترکیه توسط یک تنگه با نام تنگه بسفر از یکدیگر جدا شده اند.

اگر بخواهیم از همسایگان ترکیه به شما بگوییم. این کشور با کشور هایی مانند ایران، آذربایجان، ارمنسان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان مرز مشترک دارد. به همین دلیل این کشور از نظر استراتژیک بسیار حائز اهمیت است.

آموزش صادرات و واردات با ترکیه
آموزش تجارت با ترکیه- اپوایزر

مردم این کشور چیزی در حدود 80 درصد مسلمان و سُنی هستند و مابقی جمعیت این کشور از اقلیت‌های دیگر هستند. به علاوه درصد زیادی از جمعیت این کشور ترک و با زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. البته با توجه به اروپایی بودن این کشور و قرار گرفتن بخشی از مرز ترکیه در اروپا بیش‌تر مردم با زبان انگلیسی آشنایی دارند و همین موضوع سبب شده که گردشگران از تمامی دنیا به این کشور سفر کنند.

از نظر اقتصادی کشور ترکیه پس از بحران اقتصادی که در سال 2001 اتفاق افتاد دولت ترکیه تغییرات اساسی و ساختاری در بخش مالی انجام داد و به همین منظور این کشور به یک ثبات اقتصادی و سیاسی رسید. به طور متوسط پس از این تغییرات در سال های 2002 تا 2014 این کشور توانست یک رشد 5 درصدی را به ثبت رساند اما با کودتای نافرجامی که در سال 2016 در این کشور اتفاق افتاد کمی رشد اقتصادی و مالی با کندی روبرو شد.

ترکیه امروز به دلیل بحران ناشی از Covid 19 و سیاست های جدید مالی دولت تورم بی سابقه‌ای را تجربه می‌کند. به همین منظور تجارت و بیزینس با ترکیه امروزه ریسک بالایی دارد و برای این نوع تجارت باید حتما آموزش دید.

روابط اقتصادی ایران با ترکیه چگونه است؟

همانطور که می‌دانید ترکیه کشوری در قسمت شمال غربی ایران است که ایران از طریق زمینی و هوایی با آن ارتباط دارد. در طول تاریخ ایران توانسته با ترکیه پیمان‌های همکاری متعددی را امضا کند و همین موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امروزه نیز ایران هم نظر سیاسی و هم اقتصادی روابط مناسبی را با این کشور بر قرار کرده است.

تجارت دو کشور با یکدیگر تا قبل از سال های 2000 تا 2005 چیزی در حدود 1 میلیارد دلار بود. اما با گذشت زمان ارزش تجارت با این کشور روز به روز افزایش پیدا کرد و به حدود 4 میلیارد دلار رسید. به طور مثال بر مبنای صحبت دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران در اسفند ماه سال 99 ارزش صادرات غیر نفتی ایران به ترکیه 4.2 میلیارد دلار و ارزش واردات ایران به ترکیه چیزی در حدود 3.5 میلیارد دلار بوده است.

در سال‌های اخیر کارشناسان همواره از اهمیت بازار ترکیه به دلیل همسایگی و روابط خوب با این کشور تاکید کرده اند. اما با توجه به تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است صادرات برخی از اقلام مانند نفت به این کشور از سال 2019 غیر ممکن شده است. با این وجود ایران هنوز بزرگ ترین صادر کننده گاز به ترکیه است.

آموزش تجارت با ترکیه

برای آموزش تجارت با ترکیه، در اولین قدم برای اینکه شما بتوانید دید خوبی نسبت به وضعیت اقتصادی و تجارت در ترکیه پیدا کنید نیاز دارید تا به تاریخ و سیاست‌های فعلی دولت ترکیه نگاهی بیاندازید. همچنین شما باید فضای کسب و کار و پتانسیل کالا‌های صادراتی در ترکیه را ارزیابی کنید.

آمار تجارت خارجی در ترکیه می‌تواند درک مناسبی از کالا‌های مورد نیاز ترکیه و کالا‌هایی صادراتی به شما بدهد. در واقع انتخاب کالا برای صادرات با مشاهده چنین آماری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. اگر شما قصد واردات کالا از ترکیه به ایران را نیز دارید، باید پتانسیل چنین کالاهایی را ارزیابی و مورد سنجش قرار دهید.

صفر تا صد چگونگی واردات از ترکیه را در این مقاله بخوانید.

آموزش صادرات و واردات به ترکیه | آموزش تجارت با ترکیه
آموزش صادرات و واردات به ترکیه با اپوایزر | آموزش تجارت با ترکیه

به عبارت دیگر شما باید به دانید مصرف کنندگان این نوع کالا چه افرادی هستند و شما چگونه می توانید چنین کالا هایی را به فروش برسانید. در مرحله بعدی شما باید میزان دارایی خود را بسنجید و بر مبنای آن تصمیم به راه اندازی شرکت در ترکیه بگیرید.

البته شما باید با هزینه‌های ناشی از ایجاد شرکت و به طور کل یک کسب و کار در ترکیه آشنا باشید. چرا که اگر شما درک درستی از هزینه‌های تجارت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه نداشته باشید، به سرعت با شکست روبرو خواهید شد.

بر همین اساس عموما مشاورین و کارشناسان به تجار و بازرگانان پیشنهاد می‌کنند تا تجربه تجار دیگر را مورد ارزیابی قرار دهند. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر استفاده از تجربیات کاری آن افراد، در مدت زمان بسیار کم به توان نتیجه بسیار مناسبی را گرفت.
با آموزش صادرات و واردات به ترکیه، به این تجربه زودتر دست پیدا کنید.

پس از آشنایی با هزینه و نحوه ایجاد شرکت حال شما باید با مناظق آزاد و به طور کل قوانین سرمایه گذاری در ترکیه آشنا شوید. همانطور که می‌دانید هر کشور قوانین تجارتی خاص خود را دارد و به همین منظور شما باید با قوانین کشور ترکیه به طور کامل آشنا باشید.

آداب معاشرت و همچنین مذاکرات تجاری، در ترکیه نیز نیاز به آموزش دارد؟

تمامی کشور‌ها دارای رسم و رسوم‌های خاص خود هستند. به عبارت دیگر آداب تجاری در هر کشور متفاوت است و شما باید با این آداب آشنایی داشته باشید. به همین منظور عموما تجار باید با تمامی اصول، فرهنگ و آداب کشور ترکیه آشنایی داشته باشند تا بتوانند یک تجارت موفق را شکل دهند.
پس بخشی از آموزش تجارت با ترکیه شامل اداب و رسوم و فرهنگ و غیره آن کشور می‌شود.

آداب معاشرت تجاری در ترکیه

این چند نکته را در جلسات کاری و تجاری ترکیه در نظر بگیرید:

  • ترک‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند، با کسانی تجارت کنند که میشناسند و با آنها راحت هستند.
  • اولین جلسه کاری باید صرفاً برای آشنایی با یکدیگر باشد. پس از برقراری ارتباط، می‌توانید، به امور تجاری بپردازید.
  • آنها بیشتر به علاقه دارند اطلاعات را به صورت بصری یعنی با نمودار و جدول رد و بدل کنند.
  • سعی نکنید برای پیش راندن معامله از فشار و عجله استفاده کنید چون باعث می‌شود که معامله از سمت آنها کنسل شود، ترکها از عجله و فشار خوششان نمی‌آید پس سعی کنید در مذاکرات به آرامی پیش بروید.
  • برای گزارش دادن از بحث های کوچک شروع کنید و بلافاصله وارد بحث‌های تجاری نشوید.

نکات قبل از تجارت به  ترکیه

قبل از صادرات کالا به کشور ترکیه به این نکات توجه کنید:

  1.  تعیین استراتژی بازاریابی
  2. شناسایی نیاز بازار کشور هدف
  3.  صادرات چه کالایی به ترکیه بهتر است؟
  4.  فرآیند صادرات کالا به ترکیه چیست؟
  5.  چه کشورهایی با ترکیه تجارت می‌کنند؟

پس دقت کنید قبل از صادرات به ترکیه، آموزش تجارت با ترکیه در اولویت است و اگر بازرگان یا تاجر هستید حتما مقالات ما را دنبال کنید و وبینارهای اپوایزر را از دست ندهید، زیرا به صورت تخصصی به تجارت کشورهای مختلف م‌پردازیم که قطعا نکاتی نادر و کمک کننده در ارتباط با تجارت به کشورهای مختلف خواهیم گفت.

قوانین صادرات به ترکیه را در این مقاله بخوانید.

از چه آموزش‌هایی می توانیم برای یادگیری تجارت با ترکیه استفاده کنیم؟

دوره‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن ها به درک بیش‌تری نسبت به تجارت با ترکیه و به طور مفاهیم یک تجارت اصولی دست پیدا کنید. البته علاوه بر دوره‌های مختلف همایش ها و وبینارهای آموزشی در این زمینه نیزمی‌تواند برای شما بسیار مفید و حائز اهمیت باشد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که آن وبینار یا دوره آموزشی تمامی سرفصل های موثر برای رشد تجارت شما را در بر گیرد. به طور کل بهترین دوره ها آموزشی در این زمینه دوره هایی هستند که شما را  برای شروع یک کسب و کار آماده کنند و شما را مرحله به مرحله برای ایجاد کسب و کارتان پشتیبانی کنند.

برای دریافت وبینارهای آموزش تجارت با ترکیه با اپوایزر همراه باشید.

با ما همراه باشید و رویدادهای مارا دنبال کنید.

برای ارتباط سریع با کارشناس‌های ما در واتس اپ پیام بگذارید:

۰۹۱۰۹۰۹۹۰۶۴

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =